Seniorzy z Podkarpacia znów byli bombardowani telefonami od oszustów. Dwie emerytki uwierzyło cwaniakom i przekazało im 30 tys. zł. Ale na szczęście przestępcy tymi pieniędzmi się nie nacieszą. Choć wszystko szło im jak po maśle, zgubił ich pewien przypadek…
Po Kolbuszowej – tam i z powrotem – jeździło osobowe BMW. Patrol zwrócił uwagę na auto i postanowił zatrzymać kierowcę do kontroli. Mundurowi wtedy odkryli pudełko po butach pełne bloczków z banknotami. Szybko skojarzyli, że mogą pochodzić od ofiar oszustów. Od rana na komendę zgłaszali się mieszkańcy, którzy byli nękani dziwnymi telefonami.
21-letni szofer z powiatu łańcuckiego postanowił wszystko wyjaśnić. Stwierdził, że pracuje jako kurier. Dzień wcześniej odpowiedział na ogłoszenie w internecie o pracy. Otrzymywał zlecenia przez telefon i jeździł od adresu do adresu. Odbierał przesyłki, które miał dostarczyć do Dębicy. Śledczy podążyli tym tropem. Na miejscu okazało się, że czeka taksówkarz. Szofer przyznał, że otrzymał zlecenie odbioru pudełka i dostarczenie go do Czech.
21-latek został przesłuchany jako świadek. Odzyskane pieniądze wrócą do okradzionych kobiet.
Trwają poszukiwania mózgów całej oszukańczej operacji. Przestępcy działali według tego samego schematu. Do starszych osób dzwoniła najpierw kobieta, podając się za córkę. Płaczliwym głosem tłumaczyła, że spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby nie trafić do więzienia. W międzyczasie włączał się też mężczyzna podający się za policjanta.
Oszuści utrzymywali kontakt telefoniczny z ofiarami i wydawali im polecenia. Nakazywali spakować pieniądze w pudełko po butach, po które szybko zgłaszał się kurier.
Policjanci apelują o ostrożność. Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?
• Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
• Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz;
• Zadzwoń do członka rodziny i upewnij się czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje;
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!
• Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
ZAPAMIĘTAJ!
• Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie;
• Policjanci NIGDY przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania,
• NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu;
• Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego