19.4 C
Rzeszów
sobota, 15 czerwca, 2024

Ostatnie pożegnanie mistrza z Pawłosiowa. Stworzył niezwykłe dzieła z zapałek

REKLAMA

Miał niezwykły talent. Z malutkich patyczków potrafił stworzyć niezwykłe dzieła. Teraz pozostały tylko one. Zmarł twórca zapałkowych rzeźb – Marian Zbierak (†67 l.) z Pawłosiowa (powiat jarosławski). W sobotę, 16 października odbył się jego pogrzeb.

Marian Zbierak został pochowany na cmentarzu w Maleniskach. Był mistrzem zapałek. Potrafił z nich wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Sklejał je i rzeźbił. Jedna z największych jego prac to makieta opactwa w Jarosławiu, którą stworzył ze 150 tysięcy drobnych patyczków. Zajęło mu to 10 miesięcy. Przed śmiercią – porządkując swoje sprawy – przekazał makietę opactwu na własność.

Z panem Marianem rozmawialiśmy wiele razy. Zawsze emanował spokojem, dobrocią i wielką skromnością.

Pan Marian wcześniej pracował jako elektryk. Gdy kiedyś z powodu ciężkiej choroby tygodniami leżał w łóżku, musiał się czymś zająć, by nie myśleć o cierpieniu. Tak narodziła się jego niezwykła pasja – rzeźby z zapałek. Efekty jego pracy zawsze zachwycał rodzinę i sąsiadów. Za sprawą mediów podziwiała ją cała Polska.

Kilka tygodni temu lekarze zdiagnozowali raka wątroby. Artysta próbował wyprzedać swoje dzieła, aby móc walczyć z chorobą. Niestety, ta okazała się bezlitosna i nie pozostawiła mu dużo czasu… Z każdym dniem wyniszczała jego organizm. 14 października mężczyzna przegrał tę nierówną walkę.

Pan Marian był aktywny na Facebooku. Jeden z jego ostatnich postów jest bardzo przejmujący. To pożegnanie. Napisał w nim:

„Tak to już jest, że życie zaczyna się i musi być jego koniec i choćbyśmy planowali i zamierzali nie wiadomo co – Bóg sam wyznacza granice. (…) Życzę Wam wszystkim zdrowia szczęścia i Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień. Smakujcie każdą chwilę życia jakby miała być ostatnią i okazujcie serdeczność wszystkim bliźnim, bo nie warto obciążać się bagażem złości czy nienawiści”…

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj