10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatnie chwile i słowa Benedykta XVI. Szept usłyszała pielęgniarka

REKLAMA

„Panie, kocham Cię!” – to ostatnie, wypowiedziane po włosku, słowa Benedykta XVI. Ich treść ujawnił Watykan, opisując też dokładnie jak wyglądały ostatnie chwile papieża-seniora.

Benedykt od czasu swojej rezygnacji 2013 r. mieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae (łac. Matka Kościoła) w Watykanie. W ostatnich dniach jego wycieńczony chorobą organizm słabł a każdą godziną. Do końca przy papieżu – seniorze czuwała grupa jego najbliższych współpracowników, ale także personel medyczny. Dyżury były prowadzone na przemian.

Ostatniej nocy przy umierającym papieżu była jedna pielęgniarka, która mówi także po niemiecku. To ona 31 grudnia o godz. 3 nad ranem usłyszała ostatnie słowa, które Benedykt wypowiedział po włosku: «Panie, kocham Cię!»

– To był tylko szept, ale bardzo wyraźnie rozpoznawalny. Nie było mnie przy tym, ale pielęgniarka mi o tym powiedziała niedługo potem – opowiada ze wzruszeniem – cytowany przez Watykańskie Media – arcybiskup Georg Gänswein. To był najbliższym towarzyszem Benedykta i służył jako jego prywatny sekretarz podczas pontyfikatu.

Jak zaznaczył arcybiskup, to były ostatnie zrozumiałe słowa Benedykta, bo potem już nie mógł się wypowiadać. Papież senior zmarł kilka godzin później – o godz. 9:34.

– „Panie, kocham Cię!” to słowa, które są jakby syntezą życia Josepha Ratzingera, który od lat przygotowywał się do ostatecznego spotkania twarzą w twarz ze swoim Stwórcą – zaznacza watykańska służba prasowa.

W komunikacie Watykanu przypomniano wydarzenie z 2016 r., kiedy papież Franciszek świętował 65. rocznicą kapłaństwa swojego poprzednika. Powiedział wtedy do niego:

„W jednym z wielu pięknych fragmentów, które napisałeś na temat kapłaństwa, podkreślasz, że w godzinie ostatecznego powołania Szymona Jezus, wpatrując się w niego, pyta zasadniczo tylko o jedno: 'Czy kochasz mnie „. Jakie to piękne i prawdziwe! Ponieważ to właśnie tutaj, jak nam mówisz, w tym „Czy kochasz mnie?”, Pan ustanawia prawdziwy sens pasterstwa… „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham””. „To jest cecha — kontynuował papież Franciszek — która dominowała przez całe twoje życie spędzone w posłudze kapłańskiej….

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj