20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Ostatni taki samolot. Zobaczymy go w Jasionce?

REKLAMA

Po 55 latach kończy się era 747. Ostatni Boeing 747 opuścił fabrykę 31 stycznia 2023 r. Egzemplarz w wersji cargo dostarczono firmie transportowej ATLAS. Linia ta regularnie lata z USA do Jasionki w Rzeszowie. Możliwe, że historyczny model zobaczymy na podkarpackim niebie.

– Świętujemy zakończenie produkcji 747, pierwszego na świecie jumbo Jeta – samolotu, który umożliwił większej liczbie ludzi latać dalej, szybciej i bardziej przystępnie niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Mike Lombardi z firmy Boeing. Producent na swoim profilu Facebook zamieścił filmik jak powstawał ostatni egzemplarz:

Fabryczny numer ostatniego modelu 747 to: 67150. Warto go zapamiętać, bo to historyczny egzemplarz. Być może niedługo go zobaczymy w podrzeszowskim lotnisku. Zdarza się, że samoloty transportowe Atlas Air Worldwide lądują w Jasionce dwa razy dziennie.

Boeing 747 zwany Super-Jet to legenda przestworzy. Uważany jest za najpiękniejszy samolot świata. Jego parametry to:

  • 70,60 m długości,
  • 64,44 m szerokości,
  • 19,41 m wysokości,
  • 400 ton masy startowej

Kiedy powstał w 1969 r. był największym pasażerskim samolotem świata, zabierającym na pokład do 500 pasażerów.

Dlaczego nastąpiła koniec ery kolosa? Decydują względy oszczędnościowe. Czterosilnikowa maszyna zużywa zbyt dużo paliwa. Dużo bardziej ekonomiczne i bardziej nowoczesne są nowe konstrukcje:
Airbus A350 lub Boeing 787 Dreamliner.

Z fabryki Boeinga w sumie zeszło 1574 egzemplarzy modelu 747. Jednym z najważniejszych są dwa modele należące do prezydenta USA – określane kryptonimem „Air Force One”. To prawdziwa latająca forteca, wyposażona nawet w nuklearny bunkier.

Katastrofy

Choć Boeing 747 uważany jest za bezpieczny samolot, zdarzały się także tragiczne momenty. W sumie rozbiły się 64 maszyny. W katastrofach życie straciło 3846 osób.

Jedną z pamiętnych tragedii był atak bombowy, który doprowadził do rozbicia się maszyny linii PanAm na polu niedaleko szkockiego
Lockerbie. 21 grudnia 1988 roku zginęło 259 pasażerów i 11 mieszkańców miasteczka.

Ostatni egzemplarz 747 zszedł z taśmy w ubiegłym roku, ale historię modelu kończy dostawa dla klienta, co nastąpiło we wtorek, 31 stycznia około godz. 22.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj