6 C
Rzeszów
środa, 28 lutego, 2024

Osady ściekowe pomagają w uprawie roślin

REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma nowy sposób na wykorzystanie osadów ściekowych powstających w oczyszczalni. Produkuje z nich organiczny środek poprawiający właściwości gleby.

Rzeszowska oczyszczalnia ścieków należąca do MPWiK obsługująca aglomerację przyjmuje rocznie około 17 milionów metrów sześciennych ścieków. W oczyszczalni powstaje około 20 tysięcy ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5 tysięcy ton osadów jest osuszanych. Z nich z kolei powstaje około 1000 ton organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Nadano mu nazwę Glebex+.

– Glebex+ powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych wysuszonych w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi – mówi Dominika Pyś, kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie. Dodaje: – Nasz preparat polecamy do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych. M. in. na użytkach zielonych, przy uprawach polowych roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych. Skutecznie poprawia też właściwości fizyczne i chemiczne wszystkich rodzajów gleb.

Glebex+ zawiera m. in. 38 kilogramów azotu ogólnego w jednej tonie nawozu, 39 kg fosforu, 50 kg potasu oraz co najmniej 50 procent substancji organicznej w całej suchej masie środka.

W sierpniu 2020 roku preparat uzyskał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzanie do obrotu. Starania i wszystkie formalności trwały ponad rok. MPWiK zawarł umowę z firmą Mikrobiotech Stanisław Kolbusz, a realizowany projekt nazwano: „Zmiana komunalnego osadu ściekowego w produkt nie będący odpadem”. – Projekt polegał m. in. na opracowaniu i wdrożeniu metody przetwarzania wysuszonego osadu ściekowego, który zawiera do 93 procent suchej masy w środek wspomagający uprawę roślin lub nawóz – wyjaśnia Dominika Pyś. Tłumaczy, że uzyskany produkt został przebadany pod kątem fizyko-chemicznym, bakteriologicznym i parazytologicznym w akredytowanym laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W oparciu o wyniki badań uzyskał pozytywne opinie: Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj