2.5 C
Rzeszów
czwartek, 2 lutego, 2023

Najnowsze

Osady ściekowe pomagają w uprawie roślin

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma nowy sposób na wykorzystanie osadów ściekowych powstających w oczyszczalni. Produkuje z nich organiczny środek poprawiający właściwości gleby.

REKLAMA

Rzeszowska oczyszczalnia ścieków należąca do MPWiK obsługująca aglomerację przyjmuje rocznie około 17 milionów metrów sześciennych ścieków. W oczyszczalni powstaje około 20 tysięcy ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5 tysięcy ton osadów jest osuszanych. Z nich z kolei powstaje około 1000 ton organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Nadano mu nazwę Glebex+.

– Glebex+ powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych wysuszonych w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi – mówi Dominika Pyś, kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie. Dodaje: – Nasz preparat polecamy do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych. M. in. na użytkach zielonych, przy uprawach polowych roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych. Skutecznie poprawia też właściwości fizyczne i chemiczne wszystkich rodzajów gleb.

CZYTAJ TEŻ:  Jest blokada na wylotówce. Jak ją ominąć?

Glebex+ zawiera m. in. 38 kilogramów azotu ogólnego w jednej tonie nawozu, 39 kg fosforu, 50 kg potasu oraz co najmniej 50 procent substancji organicznej w całej suchej masie środka.

W sierpniu 2020 roku preparat uzyskał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzanie do obrotu. Starania i wszystkie formalności trwały ponad rok. MPWiK zawarł umowę z firmą Mikrobiotech Stanisław Kolbusz, a realizowany projekt nazwano: „Zmiana komunalnego osadu ściekowego w produkt nie będący odpadem”. – Projekt polegał m. in. na opracowaniu i wdrożeniu metody przetwarzania wysuszonego osadu ściekowego, który zawiera do 93 procent suchej masy w środek wspomagający uprawę roślin lub nawóz – wyjaśnia Dominika Pyś. Tłumaczy, że uzyskany produkt został przebadany pod kątem fizyko-chemicznym, bakteriologicznym i parazytologicznym w akredytowanym laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

CZYTAJ TEŻ:  Citroen rozbił się na ogrodzeniu. Kierowca nie żyje

W oparciu o wyniki badań uzyskał pozytywne opinie: Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
2.5 ° C
3 °
1.9 °
91 %
8.8kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu