13 C
Rzeszów
środa, 22 marca, 2023

Gazowe eldorado na Podkarpaciu. Orlen otworzył kopalnię

Bystrowice w gminie Roźwienica w powiecie jarosławskim to teraz waży adres na ekonomicznej mapie Polski. To właśnie tu koncern ORLEN otworzył pierwszą w swojej historii kopalnię gazu ziemnego. Będziemy drugim Kuwejtem?

REKLAMA

– W strategii ORLEN2030 uwzględniliśmy konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych, które w perspektywie dekady będą zaspokajać 20 procent naszego zapotrzebowania. Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu. Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi  partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Kopalnia gazy ziemnego – Bystrowice

Bystrowice w gminie Roźwienica, w powiecie jarosławskim. Dziś o tej miejscowości rozpisują się wszystkie ekonomiczne portale. Tu właśnie ORLEN uruchomił pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego. Będziemy drugim Kuwejtem? Gmina z pewnością na tym zyska.

Opublikowany przez Wydarzenia Rzeszów/Podkarpacie Wtorek, 19 stycznia 2021

Złożę w Bystrowicach odkryto dwa lata temu. Koncert zbudował infrastrukturę do jego pozyskiwania. Teraz odkręcono kurki i popłynęło niebieskie paliwo.

CZYTAJ TEŻ:  Groził rodzinie śmiercią, chciał spalić dom

Jak informuje firma, kopalnia jest obecnie na etapie prób rozruchowych. Po ich zakończeniu i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, nastąpi formalne zakończenie budowy. Test produkcyjny prowadzony w ramach etapu rozpoznawania złoża ma za zadanie określenie zasobów gazu ziemnego.

Naukowcy są zgodni – Podkarpacie to gazowe eldorado. A dowodem są kolejne odkrycia złóż. Eksperci oceniają, że zasobów błękitnego paliwa jest znacznie wcześniej niż przypuszczano.

W rejonie Przemyśla, Jarosławia eksploatacja trwa od ponad pół wieku. Dotychczas wydobyto aż 65 mld metrów sześciennych surowca i już martwiono się, że to schyłek. Wielkość pokładów dotychczas szacowano na 74 mld m³. Teraz, po najnowszych badaniach okazało się, że w ziemi znajduje się co najmniej dodatkowe 20 mld m³ gazu. Ten zapas starczy co najmniej na dwie dekady. Dzięki ORLENOWI pozyskiwanego gazu może być jeszcze więcej. A firma dotychczas wydobywała gaz i ropę naftową w Kanadzie.

CZYTAJ TEŻ:  ABW na tropie szpiegów. Szajka zakładała kamerki i przygotowywała akcje dywersyjne. Podkarpacki wątek

Co to oznacza dla gminy i regionu? Z pewnością na działalności tak dużego przedsiębiorstwa zyska gmina, której budżet zasila choćby podatek od nieruchomości.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13 ° C
13.8 °
11.9 °
65 %
2.1kmh
0 %
śr.
12 °
czw.
16 °
pt.
16 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu