28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Operator 112 odbierze numer do straży pożarnej

REKLAMA

Od teraz nie ma znaczenia czy wzywając straż pożarną wykręcimy jej numer alarmowy 998 czy 112. I tak zostaniemy połączeni z tym samym operatorem z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Na Podkarpaciu obsługę alarmowego nr 998 straży pożarnej przejęli operatorzy numeru 112. To do nich spływa większość zgłoszeń także tych kierowany na policję z nr 997. Oni również odbierają zgłoszenia z systemu e-call, używanego w pojazdach w całej Unii Europejskiej, który w razie poważnego wypadku drogowego automatycznie wybiera właśnie nr 112.

Przejęcie teraz zgłoszeń do straży ma usprawnić działalność służb ratunkowych. A praca operatora to bardzo ciężkie zadanie, zwłaszcza, że bardzo dużo połączeń i rozmów jest zupełnie nie zasadnych. – Czasami ludzie pytają o rozkład jazdy, podpowiedź hasła w krzyżówce, albo po prostu chcą pogadać, bo się nudzą – mówią operatorzy.

Muszą szybko zweryfikować dzwoniące osoby, wysłuchać informacji i podjąć szybkie decyzje, do kogą przełączyć rozmowę, albo jakie na miejsce zdarzenia wysłać służby.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odebrało ponad 840 tys. zgłoszeń w ubiegłym roku. Niestety, ponad 532 tys. to zgłoszenia niezasadne. – 60% zgłoszeń przyjętych przez operatorów numeru 112, nie powinno być kierowane do tego dysponenta – zaznacza Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Teraz zgłoszeń do centrali będzie jeszcze więcej, bo dotychczas sama straż odbierała ich ponad 60 tysięcy. Te również w połowie były niezasadne.

– Przejęcie obsługi numeru ma służyć przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym – zaznacza Ewa Leniart.

Województwo podkarpackie jest trzecim w kolejności, po woj. podlaskim i lubelskim, które przejęło obsługę zgłoszeń na numer alarmowy 998.

 – Ta operacja w znacznym stopniu ułatwi prace strażaków. Do komend będą spływały tylko realne zgłoszenia, na które w szybkim czasie odpowiemy. Przekazanie i konsolidacje numeru rozpoczęliśmy już wczoraj. Numer rzeszowski został już przekazany pod obsługę CPR, w kolejnych dniach ten proces zafunkcjonuje w przypadku pozostałych powiatów z regionu – powiedział nadbrygadier Andrzej Babiec.  

DSC00578 1200x675 1
840 tys. zgłoszeń odbierają rocznie operatorzy nr 112 | Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj