21.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

Wybory do parlamentu EU

Oni z Podkarpacia będą europosłami

REKLAMA

Wybory europarlamentarne rozstrzygnięte. Znane są już oficjalne wyniki. Z Podkarpacia wchodzi – jak nigdy – 4 europosłów!

Z Podkarpacia dostali się:

  • Daniel Obajtek z PiS
  • Bogdan Rzońca także z PiS.
  • Elżbieta Łukacijewska z PO.
  • Tomasz Buczek z Konfederacji.

Ten ostatni odniósł niebywały sukces. Tomasz Buczek jest przedsiębiorcą-rolnikiem z Kolbuszowej Górnej. Po raz pierwszy wygrywa tego typu wybory i to od razu wsiada na wysokiego konia. Zaufało mu prawie 52 tys. osób. Rekord pod tym względem pobił Obajtek – ponad 171 tys. głosów. Drugie miejsce zajęła Łukacijewska – 115 324 głosów.

Z Podkarpacia pochodzi też Grzegorz Braun, ale kandydował z Małopolski. Także się dostał! To ogromny sukces Konfederacji, która rośnie w siłę i stała się 3 siłą polityczną w Polsce, uzyskując 12%. Na Podkarpaciu zdobyła najlepszy wynik 15 proc. W sumie Konfederacja będzie miała 6 europosłów.


Radość rządowej koalicji po pierwszych wynikach sondażach okazuje się nieco na wyrost. Oficjalne wyniku tłumią ich sondażowe zwycięstwo, ponieważ oba zwalczające się na wszelkie sposoby ugrupowania idą w łeb w łeb. PiS zdobywa 20 mandatów, tylko o 1 mniej niż swoi konkurenci.

Wyniki ogólnopolskie to:

  • Koalicja Obywatelska – 37,6 proc.
  • PiS – 36,16 proc.
  • Konfederacja – 12,08 proc.,
  • Trzecia Droga – 6,91 proc.,
  • Lewica – 6,3 proc.

Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Tak głosowało Podkarpacie

Oficjalne wyniki na Podkarpaciu przedstawiają się tak:

PiS – 52,87 proc.,

KO – 23,73 proc.,

Konfederacja – 15,23 proc.,

Trzecia Droga – 4,71 proc.

Lewica – 2,07 proc.

Tak głosowała Europa

Polscy wyborcy zagłosowali nieco inaczej niż w Europie, gdzie w wielu krajach wyborcy dali miażdżącą przewagę ugrupowaniom konserwatywnym, podchodzącym z rezerwą do dotychczasowych pomysłów Unii.

We Francji wygrała partia narodowa skupiona wokół Marine Le Pen. Uzyskała od 31,5 do 32,3 proc. głosów. Obóz proeuropejski Macrona zdobył jedynie około 15,2 do 15,4 proc. Reakcja Macrona jest natychmiastowa: zapowiedział rozpisanie nowych wyborów we Francji.

W Niemczech drugie miejsce zajęła antyimigrancka AFD, która dostała 16,5 %, a zwyciężyła chadecja CDU/CSU, (29,5 proc.). Partia socjalistów SPD kanclerza Olafa Scholza uzyskała 14 proc. Ludzie pokazali w Niemczech, że nie ufają już więcej politykom obecnie sprawującym władzę.

Tyle zarabia europoseł

Kadencja posłów w europarlamencie wynosi 5 lat. A co z pieniędzmi? Miesięczna dieta to 10 075 euro, plus 4 950 euro na prowadzenie biura poselskiego. Za każde posiedzenie w obradach należy się – 350 euro. Do tego przysługuje zwrot kosztów podróży.

Z Polski wybieranych jest 53 europosłów.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj