13.3 C
Rzeszów
niedziela, 16 czerwca, 2024

Twórca pierwszej szczepionki na COVID: „Wirus mutuje szybciej, niż się spodziewałem”

REKLAMA

Prof. Ugur Sahin, twórca pierwszej szczepionki przeciw COVID-19 wypowiedział się na temat nowej mutacji Omikron. „Wirus mutuje i nie jest to niczym nowym. Ale dzieje się to szybciej, niż się spodziewałem. To co mamy teraz, mógłbym przypuszczać, że wydarzy się dopiero w przyszłym roku” – powiedział.

Szef niemieckiej firmy Biontech, Ugur Sahin na temat aktualnej sytuacji wypowiadał się w piątek (3/12) na konferencji „Reuters Next”.

Kongres gromadzi ponad 150 czołowych polityków, przedsiębiorców i naukowców z ponad 100 krajów. Prezentują swoje spojrzenie na to, co może czekać nas w przyszłości.

W tej dyskusji bardzo cenne wydaje się zdanie człowieka, który był twórcą pierwszej na świecie dopuszczonej do obrotu szczepionki firmowanej przez koncern Pfizer.

Sahin podejrzewa, że ​​nowy wariant Omikron może zarazić zaszczepione osoby.

– Myślę, że będziemy potrzebować nowej szczepionki przeciwko Covid-19. Pytanie brzmi KIEDY będziemy jej potrzebować. Niewiele jeszcze wiadomo o najnowszej mutacji – stwierdza niemiecki lekarz.

Zaznacza, że dopiero za kilka tygodni okaże się, czy już zaszczepione osoby mają odpowiednią ochronę przed poważnym przebiegiem choroby spowodowanym przez Omikron.

Sahin uważa, że opracowanie nowej szczepionki mogłoby nastąpić stosunkowo szybko, ale proces jest bardzo złożony, obejmuje wiele etapów i trwa około 100 dni.

A jak długo będą z nami szczepionki przeciwko koronawirusowi?

– Wzrasta prawdopodobieństwo, że ludzie będą potrzebować corocznego szczepienia przeciwko Covid-19, podobnego do szczepienia przeciwko grypie – stwierdza Sahin. Szef Biontech, zachęca: – Co możemy zrobić, to wpływać na nasz własny los! Im wyższy wskaźnik zaszczepionych osób, tym lepiej jesteśmy chronieni przed możliwymi mutacjami – zaznacza.

Prof. Ugur Sahin niemiecki lekarz tureckiego pochodzenia. Współzałożyciel, razem z żoną Özlem Türeci firmy BioNTech. Ich rzedsiębiorstwo biotechnologiczne stworzyło pierwszą w historii dopuszczoną do użytku szczepionkę RNA przeciw COVID-19, z firmą Pfizer.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj