6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Największy pomnik generała Maczka jest w Ustrzykach Dolnych

W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik generała Stanisława Maczka – słynnego dowódcy Pierwszej Dywizji Pancernej. Dla Ustrzyk Dolnych zasłużył się w listopadzie 1918 roku, kiedy odbił miasto z rąk Ukraińców.

REKLAMA

W uroczystości wziął udział ostatni żyjący żołnierz S. Maczka – porucznik Tadeusz Lutak (104 l.). Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku porucznik był gońcem swojego dowódcy. Na froncie rozwoził motocyklem sokół jego rozkazy. – Kilka razy dziennie się widywaliśmy. To był wspaniały szef i żołnierz, wśród podwładnych miał wielki szacunek – mówi porucznik.

Od generała do barmana

W 1939 r. Maczek wraz ze swą jednostką brał udział w walkach obronnych. Zadał Niemcom ciężkie straty w bitwach pod Jordanowem, Nowym Wiśniczem, Rzeszowem i Łańcutem.

CZYTAJ TEŻ:  Pendolino wystartuje z Przemyśla! Nawet trzy kursy dziennie

10 września wycofał się w okolicach Leżajska. Od 15 września walczył w obronie Lwowa, jednak 18 września, po najeździe sowieckim na Polskę w wykonaniu rozkazu Naczelnego Wodza zmuszony był wraz z całą jednostką przerwać walkę i przekroczył granicę polsko-węgierską.

Awansowany na generała przedostał się do Francji i został dowódcą lekkiej brygady pancernej. Wobec klęski Francji, przedostał się do Szkocji.

1 sierpnia 1944 dywizja generała wylądowała w Normandii.

W składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, gen. Maczek dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise. Brał udział w wyzwalaniu Belgii, Holandii.

Po wojnie Stanisław Maczek pozostał na emigracji w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.

26 września 1946 r. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej w Warszawie pozbawił go obywatelstwa polskiego. Haniebną uchwałę uchylił dopiero 15 marca 1989 r. rząd PRL premiera Mieczysława Rakowskiego, który wystosował do generała przeprosiny.

CZYTAJ TEŻ:  Usta XXL. Swoje pocałunki wystawia na aukcji

Od 1945 roku pozbawiony świadczeń przysługujących żołnierzom alianckim, S. Maczek rozpoczął pracę jako sprzedawca, a następnie barman w restauracji hoteli prowadzonych wówczas przez polskich emigrantów: „Dorchester” i „Learmonth” w Edynburgu.

Na wniosek ponad 40 000 mieszkańców Bredy generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. 11 listopada 1990 r. został awansowany przez prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.

Zmarł 11/12/1994 r. w wieku 102 lat w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

Odsłonięty w Ustrzykach Dolnych pomnik jest drugim w Polsce, a zarazem największym monumentem poświęconym generałowi Maczkowi.

gen maczek
Pomnik gen. Stanisława Maczka | Fot. Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych
gen maczek2
Hołd swojemu dowódcy oddał ostatni jego żołnierz – porucznik Tadeusz Lutak (104 l.) | Fot. Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu