27.4 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Sensacyjne odkrycie na strychu. Te rzeźby mają 500 lat!

REKLAMA

Sensacyjne odkrycie na strychu klasztoru Franciszkanów w Przemyślu. Podczas remontu pod deskami podłogi znaleziono owinięte w papier trzy późnogotyckie rzeźby. Nikt o nich nie wiedział. Powstały w okresie, kiedy tworzył Wit Stwosz. Czy mogły być dziełem samego mistrza?

Rzeźby przypominają dzieła słynnego twórcy ołtarza w Kościele Mariackim. Kto wie, może wyszły spod ręki twórców ze szkoły Wita Stwosza.

Odnalezione rzeźby to:

  • figura Św. Anny Samotrzeć – przełom lat 60/70 XV w., a najpóźniej początek lat siedemdziesiątych XV w. (1470 – 1475)
  • rzeźba Św. Mikołaja – 1510 – 1515
  • rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej – 1530

Odnalezione rzeźby dotąd były zupełnie nieznane. Nie znajdowały się w żadnej ewidencji. Nikt nie wiedział o ich istnieniu. Nie wiadomo kiedy i dlaczego ktoś je ukrył na strychu pod podłogą. W zapomnieniu spędziły tam wiele lat. Były opakowane jedynie w papier. Czas i szkodniki zrobiły swoje. Dlatego stan figur nie jest najlepszy i będą wymagał gruntownej renowacji.

– Drewno jest przesuszone, ze śladami działalności owadów. Polichromia posiada niekiedy spore ubytki, uszkodzenia gruntów kredowych i warstwy malarskiej. Rzeźby są niekompletne – zaznaczają konserwatorzy zabytków.

Skarby obejrzał już profesor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i konsultant naukowy krakowskiej ASP – dr hab. Piotr Łopatkiewicz. Określił on daty, kiedy dzieła mogły powstać. Późnogotyckie rzeźby, przypuszczalnie pochodziły z wyposażenia nieistniejącego już wcześniejszego kościoła.

Rzeźby zostały wpisane do rejestru zabytków.

W trakcie prac remontowych prowadzonych na strychu klasztornym przemyskich Franciszkanów dokonano niezwykłego odkrycia….

Opublikowany przez Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Poniedziałek, 28 czerwca 2021

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj