2.5 C
Rzeszów
piątek, 1 grudnia, 2023

Sensacyjne odkrycie na strychu. Te rzeźby mają 500 lat!

REKLAMA

Sensacyjne odkrycie na strychu klasztoru Franciszkanów w Przemyślu. Podczas remontu pod deskami podłogi znaleziono owinięte w papier trzy późnogotyckie rzeźby. Nikt o nich nie wiedział. Powstały w okresie, kiedy tworzył Wit Stwosz. Czy mogły być dziełem samego mistrza?

Rzeźby przypominają dzieła słynnego twórcy ołtarza w Kościele Mariackim. Kto wie, może wyszły spod ręki twórców ze szkoły Wita Stwosza.

Odnalezione rzeźby to:

  • figura Św. Anny Samotrzeć – przełom lat 60/70 XV w., a najpóźniej początek lat siedemdziesiątych XV w. (1470 – 1475)
  • rzeźba Św. Mikołaja – 1510 – 1515
  • rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej – 1530

Odnalezione rzeźby dotąd były zupełnie nieznane. Nie znajdowały się w żadnej ewidencji. Nikt nie wiedział o ich istnieniu. Nie wiadomo kiedy i dlaczego ktoś je ukrył na strychu pod podłogą. W zapomnieniu spędziły tam wiele lat. Były opakowane jedynie w papier. Czas i szkodniki zrobiły swoje. Dlatego stan figur nie jest najlepszy i będą wymagał gruntownej renowacji.

– Drewno jest przesuszone, ze śladami działalności owadów. Polichromia posiada niekiedy spore ubytki, uszkodzenia gruntów kredowych i warstwy malarskiej. Rzeźby są niekompletne – zaznaczają konserwatorzy zabytków.

Skarby obejrzał już profesor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i konsultant naukowy krakowskiej ASP – dr hab. Piotr Łopatkiewicz. Określił on daty, kiedy dzieła mogły powstać. Późnogotyckie rzeźby, przypuszczalnie pochodziły z wyposażenia nieistniejącego już wcześniejszego kościoła.

Rzeźby zostały wpisane do rejestru zabytków.

W trakcie prac remontowych prowadzonych na strychu klasztornym przemyskich Franciszkanów dokonano niezwykłego odkrycia….

Opublikowany przez Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Poniedziałek, 28 czerwca 2021

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj