22.7 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Nowy zielony ład. Miasto rozpisze konkurs na park

REKLAMA

Jest szansa, że wybory prezydenckie i towarzysząca im kampania będą miały wpływ na poważne zajęcie się rzeszowskim miszmaszem architektonicznym. Mówią o tym wszyscy kandydaci. Ewa Leniart, proponuje nowy zielony ład, a miasto chce w tym pomóc, organizując konkurs na zaprojektowanie parku na prawym brzegu Wisłoka.

Prawy brzeg Wisłoka to teren na Nowym Mieście między mostami Zamkowym a Karpackim. Wolny pas terenu ma ponad kilometr długości, 100 m szerokości i w sumie liczy 10 ha. Właścicielem część działek jest miasto, część znajduje się w rękach prywatnych. To znakomita lokalizacja, wymarzona przez deweloperów. Właśnie jedna z firm rozpoczęła budowę 17-piętrowego wieżowca.

Wiele osób uważa, że tak atrakcyjna okolica nie powinna został kompletnie zabetonowana i należy zadbać o zieleń, a także tereny rekreacyjne. – Bulwary powinny stanowić „kręgosłup” komunikacyjny wpleciony w sieć drogową miasta oferując takie atrakcje jak np. przystanie kajakowe, mini plaże, promenady czy małą gastronomię – podpowiada Rzeszowskie Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Miasto najchętniej widziałoby w tym rejonie park. W środę pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak zapowiedział, że w kwietniu zostanie ogłoszony konkurs na jego zaprojektowanie. W budżecie na ten cel zarezerwowano 60 tys. zł. Do konkursu zaproszeni byliby uznani architekci przestrzeni publicznej.

Już zaproszeni do rozmów zostali deweloperzy. W 24 marca odbyło się z nimi spotkanie. Jego inicjatorką była Ewa Leniart, dla której nowy zielony ład – to element wyborczego programu.

Jak twierdzą urzędnicy, rozmowy były obiecujące, bo przedsiębiorcy zadeklarowali chęć współpracy z miastem i współfinansowanie budowy terenów rekreacyjnych, które dostępne byłyby dla wszystkich.

– Rzeszowianie potrzebują zielonej przestrzeni, zwłaszcza nad Wisłokiem, gdzie od pokoleń spędzają wolny czas i aktywnie wypoczywają – stwierdza Ewa Leniart.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj