30.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Alzheimer, demencja – tu za darmo pomogą seniorom

REKLAMA

Kiedy nadchodzi starość i choroby związane z wiekiem, rodziny często muszą same mierzyć się z problemem. Wynajęcie opiekunki, rehabilitanta wiąże się ogromnym wydatkiem i nie wszystkich na to stać. Z pomocą przychodzi takie miejsce jak to – Dom Środowiskowy „Niezapominajka”. Stworzono go w Rzeszowie właśnie z myślą o seniorach cierpiących na Alzheimera, demencję i otępienie. To pierwsza taka placówka.

Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka działa przy ulicy Litewskiej. Jest przeznaczony dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych.

To pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. Działa na zasadzie świetlicy, która czynna jest w ciągu dnia. Pobyt w niej jest bezpłatny. We własnym zakresie trzeba zadbać tylko o dojazd seniora na miejsce i odbiór.

Placówka oferuje bardzo wiele. Na miejscu panuje niemal domowa atmosfera. Jest kuchnia, gdzie można zawsze zjeść ciepły posiłek. Do tego świetlica z kominkiem i oczywiście sale, gdzie prowadzone są zajęcia. A opiekunowie to znakomici fachowcy, znający wiele technik, pomagających pacjentom zatrzymać postępy choroby. W programie treningów są m.in.: filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia, czy zajęcia taneczne.

– Głównym celem działalności naszego nowego domu jest właśnie kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób, które zmagają się z zaburzeniami funkcji poznawczych – zaznacza Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Ważne jest także to, że seniorzy mogą wspólnie spędzać czas, integrować się, cieszyć się swoją obecnością. Nierzadko ci ludzie w domach w ciągu dnia bywają samotni, ponieważ dzieci albo wnuki zajęte są swoimi obowiązkami.

Na utworzenie placówki Rzeszów przeznaczył 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka – zapisy, wolne miejsca

Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w Domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. – Aktualnie pomocą objętą jest 12 osób, mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Procedura skierowania do nas jest bardzo prosta. Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry. Pracownicy socjalni przeprowadzają też wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją o skierowaniu do naszej placówki – mówi Przemysław Farbaniec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka.


Pytania i odpowiedzi

Co zrobić, aby korzystać z dziennego domu samopomocy Niezapominajka w Rzeszowie?

Decyzję wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry. Pracownicy socjalni przeprowadzają też wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją o skierowaniu do placówki.

Czy pobyt w Domu Środowiskowym „Niezapominajka” jest bezpłatny?

Tak. Pobyt i terapia są bezpłatne. We własnym zakresie należy zorganizować dojazd do ośrodka.

Dla kogo przeznaczony jest Dom Samopomocy Niezapominajka przy ulicy Litewskiej w Rzeszowie?

Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka przeznaczony jest dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj