3.3 C
Rzeszów
sobota, 7 grudnia, 2024

Alzheimer, demencja – tu za darmo pomogą seniorom

REKLAMA

Kiedy nadchodzi starość i choroby związane z wiekiem, rodziny często muszą same mierzyć się z problemem. Wynajęcie opiekunki, rehabilitanta wiąże się ogromnym wydatkiem i nie wszystkich na to stać. Z pomocą przychodzi takie miejsce jak to – Dom Środowiskowy „Niezapominajka”. Stworzono go w Rzeszowie właśnie z myślą o seniorach cierpiących na Alzheimera, demencję i otępienie. To pierwsza taka placówka.

Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka działa przy ulicy Litewskiej. Jest przeznaczony dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych.

To pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. Działa na zasadzie świetlicy, która czynna jest w ciągu dnia. Pobyt w niej jest bezpłatny. We własnym zakresie trzeba zadbać tylko o dojazd seniora na miejsce i odbiór.

Placówka oferuje bardzo wiele. Na miejscu panuje niemal domowa atmosfera. Jest kuchnia, gdzie można zawsze zjeść ciepły posiłek. Do tego świetlica z kominkiem i oczywiście sale, gdzie prowadzone są zajęcia. A opiekunowie to znakomici fachowcy, znający wiele technik, pomagających pacjentom zatrzymać postępy choroby. W programie treningów są m.in.: filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia, czy zajęcia taneczne.

– Głównym celem działalności naszego nowego domu jest właśnie kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób, które zmagają się z zaburzeniami funkcji poznawczych – zaznacza Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Ważne jest także to, że seniorzy mogą wspólnie spędzać czas, integrować się, cieszyć się swoją obecnością. Nierzadko ci ludzie w domach w ciągu dnia bywają samotni, ponieważ dzieci albo wnuki zajęte są swoimi obowiązkami.

Na utworzenie placówki Rzeszów przeznaczył 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka – zapisy, wolne miejsca

Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w Domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. – Aktualnie pomocą objętą jest 12 osób, mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Procedura skierowania do nas jest bardzo prosta. Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry. Pracownicy socjalni przeprowadzają też wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją o skierowaniu do naszej placówki – mówi Przemysław Farbaniec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka.


Pytania i odpowiedzi

Co zrobić, aby korzystać z dziennego domu samopomocy Niezapominajka w Rzeszowie?

Decyzję wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry. Pracownicy socjalni przeprowadzają też wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją o skierowaniu do placówki.

Czy pobyt w Domu Środowiskowym „Niezapominajka” jest bezpłatny?

Tak. Pobyt i terapia są bezpłatne. We własnym zakresie należy zorganizować dojazd do ośrodka.

Dla kogo przeznaczony jest Dom Samopomocy Niezapominajka przy ulicy Litewskiej w Rzeszowie?

Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka przeznaczony jest dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj