20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Polski ład. Rewolucja dla naszych portfeli?

REKLAMA

PiS wraz z całą Zjednoczoną Prawicą ogłosiły 15 maja Polski Ład. To będzie prawdziwa rewolucja finansowa, którą każdy z nas odczuje w kieszeni. Jakie są główne założenia tego planu?

 • Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł/odczuje to 60 proc. emerytów. (emerytura do 2,5 tys. zł nie będzie opodatkowana).
 • Drugi próg podatkowy wzrośnie z dzisiejszych 85 tys. zł do 120 tys. zł.
 • Ograniczanie umów śmieciowych, przez ich oskładkowanie. – Chcemy, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy. Będziemy starali się wprowadzić nowy model umów – mówi wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
E1alVhLWYAEtQ2M info1

Będzie łatwiej o własny dom i mieszkanie

 • Ulgi w spłacaniu kredytów mieszkaniowych dla rodzin. Państwo proponuje „Program mieszkanie bez wkładu własnego”. Zagwarantuje wkład własny do 40 proc., do kwoty 100 000 zł dla ludzi w wieku 20-40 lat. Pomoc ma być realizowana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego przez okres maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że posiadając zdolność kredytową nie trzeba będzie wykładać własnej gotówki na zakup mieszkania. Wystarczy sama zdolność kredytowa. Dla tych, którzy wezmą kredyt i kupią mieszkanie oraz będą mieli dzieci – od drugiego dziecka państwo spłaci 20 tys. kredytu, za trzecie – 60 000, za kolejne do 6 – po 20 tys. razem do 120 tys. zł.

Ale w przypadku mieszkalnictwa do nie wszystko. Rząd przygotował ustawę, która miałaby obowiązywać od stycznia 2023 r. Zakłada ona wprowadzenie bonu mieszkaniowego. – Bon będzie przyznawany bez jakiegokolwiek kryterium wieku, dochodu, kryterium powierzchni. Tytułem przykładu – rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tys. zł bezzwrotnego wsparcia. Będzie mogła te środki przeznaczyć czy to na udział, na lokal w spółdzielni, w społecznych inicjatywach mieszkaniowych. Będzie mogła także wykorzystać te środki do kupna mieszkania, czy budowy domu – mów wicepremier Jarosław Gowin.

Rodzinny bon mieszkaniowy zaplanowano z myślą o rodzinach, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób niepełnosprawnych. Będzie go można przeznaczyć na partycypację w TBS/SIM, wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej, a ponadto na zakup mieszkania/domu jednorodzinnego lub budowę domu jednorodzinnego. Dodatkowo wysokość wsparcia będzie wyższa o 45 tys. zł jeżeli rodzina przed dniem realizacji bonu nie posiadała mieszkania lub domu, albo ich metraż nie przekraczał 65 m2.

Na wysokość bonu mieszkaniowego będzie wpływać także liczba członków gospodarstwa domowego. Przyjmujemy, że:

 1. małżeństwo z trojgiem dzieci – 55 tys. zł (dla rodzin posiadających mieszkanie/dom – opcja 1) lub 100 tys. zł (dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m2 – opcja 2),
 2. małżeństwo z czworgiem dzieci – 70 tys. zł (opcja 1) lub 115 tys. zł (opcja 2),
 3. małżeństwo z pięciorgiem dzieci – 85 tys. zł (opcja 1) lub 130 tys. zł (opcja 2),
 4. małżeństwo z sześciorgiem dzieci – 100 tys. zł (opcja 1) lub 145 tys. zł (opcja 2).

Społeczny bon mieszkaniowy. Rząd zakłada pomoc także osobom, które nie mają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM), od których wynajmowane będzie mieszkanie, albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Przyjmuje się, że:

 • jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymałyby pomoc w wysokości 5 tys. zł,
 • małżeństwo bez dzieci – 10 tys. zł,
 • małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. zł,
 • małżeństwo z dwojgiem dzieci – 40 tys. zł.

Budowa bez formalności

 • Na wsi – bez pozwolenia na budowę będzie można budować dom do 70 mkw, z płaskim dachem. – „Ale jednak także z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania” – mówi prezes PiS. – Dom bez kierownika budowy, bez książek budowy. Wystarczy tylko zgłoszenie – dodaje premier Mateusz Morawiecki.
 • Zwrot z akcyzy za hektar podniesiony o 10 zł (teraz jest 100 zł).
 • Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym: nowa definicje, możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, kodeks rolny.

12 tys. +

 • Rodziny będą miały też kolejny +. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Nowy Ład na razie to partyjny program, który ma być teraz realizowany.

Kto straci, kto zyska?

Według wiceministra finansów, dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku zyskają osoby z najniższą krajową, 2/3 emerytów, którzy wcale nie będą płacić podatku. W sumie skorzysta 18 milionów podatników, w tym 40 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nie brakuje krytyków proponowanych posunięć. Wskazują, że reforma najbardziej uderzy w firmy i osoby lepiej zarabiające. Kto zarabia ponad 7 tys. zł na rękę odczuje zmiany na minus. Inaczej mają być rozliczane firmy jednoosobowe. Składka zdrowotna miałaby być liczona od dochodu, a nie jak teraz płacona ryczałtem. Przewiduje się brak możliwości odliczania składki od podatku. Obecnie odejmuje się od podatku 86 proc. tej składki.

Należy też spodziewać się wzrostu inflacji i cen. Analitycy spodziewają się jeszcze większego wzrostu cen nieruchomości.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj