12.7 C
Rzeszów
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Do policji wstąp! 60 nowych funkcjonariuszy zasiliło podkarpacki garnizon. Kiedy następny nabór?

REKLAMA

Powód do świętowania: Podkarpacie ma nowych policjantów! We wtorek w Rzeszowie podczas ceremonii zaprzysiężenia ślubowanie złożyło 60 osób. W tym roku to już drugi nabór, ale planowane są jeszcze trzy kolejne. W dalszej części tego artykułu dowiesz się – kto może zostać policjantem i ile nowy funkcjonariusz zarabia na rękę.

Zapragnęli zostać policjantami. Złożyli podanie, przeszli rozmaite testy, a potem była wielka radość, bo na ogłoszonej liście rekrutacyjnej zobaczyli, że się dostali. A decydowała liczba punktów. W obecnym naborze o 60 miejsc walczyło w sumie 119 osób.

Wtorek – 21 czerwca był wyjątkowym dniem dla nowo przyjętych funkcjonariuszy. Na rzeszowskim Załężu, gdzie mieści się baza Oddziału Prewencji, odbyła się ceremonia ślubowania.

Policyjni rekruci przysięgali – wiernie służyć narodowi, przestrzegać i bronić konstytucji oraz prawa, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.

Funkcjonariuszom w tym ważnym dniu towarzyszyły rodziny, znajomi, przyjaciele. W ceremonii wzięli udział: insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, Jolanta Sawicka, I wicewojewoda podkarpacki, Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego oraz duszpasterz podkarpackich policjantów ks. Marek Buchman.

Po złożonym ślubowaniu, za kilka dni, wszyscy nowi policjanci wyjadą do szkół policji, gdzie odbędą szkolenie podstawowe, potem czeka ich proces adaptacji zawodowej. Po przeszkoleniu zasilą szeregi Oddziału Prewencji w Rzeszowie oraz komend miejskich i powiatowych województwa podkarpackiego.

Kiedy kolejne nabory?

Policja jest od lat najpopularniejszym pracodawcą na Podkarpaciu. Kandydatów zgłasza się znacznie więcej niż jest miejsc.

W 2022 roku podkarpacka policja planuje jeszcze 3 nabory:

 • 2 sierpnia
 • 19 września
 • 29 grudnia.

Kto ma szansę na służbę w policji?

Aby starać się o przyjęcie w policji, trzeba na wstępie spełniać te warunki:

 • posiadać polskie obywatelstwo,
 • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
 • nie można być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,  
 • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
 • dać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
 • kandydaci objęci ewidencją wojskową powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w policji powinny osobiście złożyć komplet dokumentów w Sekcji Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z siedzibą w Oddziale Prewencji Policji w Zaczerniu, k. Rzeszowa, pok. nr 7, telefony kontaktowe: 47-8212778, 47-8212663, 47-8212653, 47-8212650, 47-8212666, 47-8212367.

Liczą się punkty

Podczas rekrutacji przydzielane są punkty, które ostatecznie decydują o przyjęciu. Np. w przypadku wykształcenia najwyżej punktowani (10 punktów) są specjaliści z zakresu informatyki, nawet jeśli jest to licencjat.

Osoby z tytułem magistra innych kierunków mogą liczyć na 8 punktów, natomiast ci, którzy mają licencjat, albo po prostu ukończone liceum, czy technikum – otrzymują 7 punktów.

Dodatkowe punkty można mieć za tytuł ratownika medycznego, wodnego, czy górskiego. Punkty (5) są za poszczególne kategorie prawa jazdy. Punktowane są również uprawnienia instruktora sporów walki (np. zapasy, judo, karate, boks). Niewiele, bo tylko 2 punkty można dostać za znajomość języka obcego (co najmniej na poziomie B2).

Najwięcej punktów jednak zdobywa się podczas testów już w trakcie rekrutacji.

Podczas ostatniego naboru najlepszy kandydat zgromadził 195 punktów. Ale na pracę załapali się także ci, którzy uzbierali ich np. 170.

Zarobki w policji w 2022 r.

Ile zarabia nowy policjant? Od stycznia 2022 roku pensja nieco wzrosła. Obecnie zarobki świeżo upieczonych policjantów, po zakończeniu podstawowego kursu wynoszą:

 • 4 tys. 509 zł 05 groszy netto dla osób do 26 roku życia
 • 4 tys. 137 zł 05 groszy netto dla osób powyżej 26 roku życia.

Pensje rosną wraz ze stażem i obowiązkami. Można też liczyć na dodatki służbowe.

Zobacz też:

Młodzi kapłani dostali skierowania na swoje pierwsze parafie

Ta jazda będzie ich kosztowała 2500 zł

Lecimy na Mazury! Cena biletu może zaskoczyć

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj