24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Ten przegubowiec usuwa wirusy

REKLAMA

Do Rzeszowa dotarł pierwszy z kolejnych 14 nowych autobusów zamówionych podczas ubiegłorocznych wakacji. To przegubowy Solaris, napędzany sprężonym gazem ziemnym. Jest wyposażony w wiele technologicznych nowinek, na czele z systemem oczyszczania powietrza z wirusów.

– Tabor sukcesywnie wymieniamy i modernizujemy, aby był jak najbardziej nowoczesny i ekologiczny. Kupujemy tylko pojazdy klimatyzowane i niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przetarg na zakup nowej partii autobusów był podzielony na trzy części. W pierwszej z nich miasto szukało dostawcy 10 tradycyjnych autobusów 12-metrowych zasilanych gazem ziemnym. Najkorzystniejszą ofertę, wartą 18,01 mln zł złożyła firma Autosan z Sanoka. Dwie pozostałe części przetargu dotyczyły autobusów przegubowych, o długości 18 metrów. Po dwa pojazdy zasilane gazem oraz energią elektryczną. Tę część wygrał Solaris z Bolechowa. Firma zaproponowała miastu umowę wartą 5,18 mln zł za „gazowce” oraz 8,09 mln zł za autobusy elektryczne.

Hamowanie daje energię

Jako pierwszy do rzeszowskiego MPK dotarł właśnie przegubowiec na sprężony gaz ziemny.

– Nie jest to jednak typowy napęd gazowy, ale hybryda. Autobus posiada dodatkowo układ, który odzyskuje energię podczas hamowania, a następnie wykorzystuje ją do wspomagania napędu autobusu. Daje to nawet 25 kW dodatkowej mocy. Dzięki temu pojazd zużywa mniej paliwa i jest bardziej dynamiczny – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Wirusy? Bójcie się!

Autobus jest wyposażony ponadto w system oczyszczania powietrza wewnątrz pojazdu z wirusów. Drzwi z napędem w pełni elektrycznym pracują ciszej, niż w starszych modelach. Dodatkowo fotokomórka jest nad nimi umieszczona na całe szerokości, dzięki czemu ryzyko zamknięcia ich, kiedy pasażerowie wchodzą jeszcze do pojazdu jest zminimalizowane niemal do zera. Autobus posiada przednie światła z technologią doświetlania zakrętów oraz kamerę cofania. Dzięki temu manewrowanie pojazdem jest wygodniejsze.

Drugi z gazowych przegubowców dotrze do Rzeszowa w najbliższych dniach, a na ulice oba pojazdy wyjadą w maju.

Rzeszowskie MPK ma aktualnie do dyspozycji 223 autobusy. 10 z nich to pojazdy zasilane energią elektryczną, 117 jeździ na gaz ziemny, a pozostałe to diesle, ale spełniające aktualne, surowe normy emisji spalin.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj