20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nowe oznaczenie paliwa na stacjach w Polsce: Czy każdy może tankować benzynę E10?

REKLAMA

Od 1 stycznia na polskich stacjach paliw pojawi się nowe oznaczenie – benzyna E10, która zastąpi tradycyjną benzynę Pb95.

Benzyna E10 to biopaliwo z większą zawartością – 10% – etanolu pochodzącego z roślin. W tradycyjnej BP95 jego zwartość wynosiła 5 proc. Dlatego to paliwo miało oznaczenie E5.

Korzyści dla środowiska

Jak przekonuje Unia Europejska, która jest motorem zmian, wprowadzenie benzyny E10 przyniesie korzyści dla środowiska. – Spalanie etanolu generuje mniej dwutlenku węgla (CO2) niż tradycyjna benzyna, co przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – argumentują jej zwolennicy.

Co oznacza to dla kierowców?

Dla większości kierowców ta zmiana będzie miała niewielki wpływ. Pojazdy nowsze są zazwyczaj przystosowane do korzystania z paliwa E10, jednak starsze modele mogą wymagać pewnych modyfikacji. Ministerstwo Klimatu i Środowisko uruchomiło internetową wyszukiwarkę, która po wpisaniu marki, modelu i roku produkcji, informuje, czy posiadacz danego auta może tankować paliwo E10.

A może pozostać przy BP98?

Nadal do nabycia będzie benzyna 98, która zachowa format E5. W Niemczech takie paliwo nazywa się Super Plus, w odróżnieniu Super (dla E10). To paliwo jest niestety droższe o około 30 gr na litrze. Chcąc stosować bardziej wydajne paliwo – i jak wielu kierowców uważa – zdrowsze dla silnika – musi zatem głębiej sięgnąć do kieszeni. 

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj