2.5 C
Rzeszów
piątek, 1 grudnia, 2023

Powstaje nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Pierwsza taka placówka

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne będą miały w Rzeszowie nowe miejsce, w którym uzyskają wsparcie, fachową pomoc i dach nad głowę. Już jesienią przyszłego roku będzie gotowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Obiekt będzie kosztował ponad 7 mln zł.

Umowę na budowę centrum podpisał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Miasto chce wspierać osoby niepełnosprawne. Tera tworzy pierwszą placówkę, w której świadczona będzie opieka zarówno w formie dziennej jak i całodobowej.

COM zostanie wybudowane w rejonie ulicy Sucharskiego, obok Domu Pomocy Społecznej. Będzie to budynek jednokondygnacyjny, z możliwością dobudowy drugiego piętra. W części mieszkalnej zaprojektowano cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu. W części dziennej znajdą się pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia z zapleczem, szatnia i toalety. Obok powstanie duży ogród sensoryczny pełniący funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną.

– Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 podopiecznych – mówi Irena Marszałek – Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Centrum będzie świadczyło usługi zdrowotne, pielęgnacyjne, korzystający z niego będą mogli rozwijać sprawność ruchową, kompetencje poznawcze i społeczne. – Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.

Budowa COM będzie kosztować ponad 7,3 mln zł. 3 mln zł dopłaci do inwestycji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Tak pomaga miasto

Na terenie miasta Rzeszowa działają cztery domy pomocy społecznej świadczące usługi pomocy całodobowej dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, dysponujące 455 miejscami. Dodatkową formą pomocy skierowaną dla seniorów, pozwalającą na ich pozostanie w naturalnym środowisku domowym jest działalność Ośrodków Wsparcia. W Rzeszowie działają dwa ośrodki wsparcia dla osób starszych: przy ul. mjr H. Sucharskiego 1, działający w strukturach DPS dysponujący 35 miejscami oraz przy ul. Seniora 2, będący w strukturach MOPS, dysponujący 115 miejscami.

– Z kolei w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie od sierpnia tego roku działa mieszkanie chronione wspierane dla 10 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców Rzeszowa. Aktualnie w mieszkaniu chronionym zamieszkuje 6 osób. To miejsce, które przygotowuje osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Wspomniany przez prezydent Konrada Fijołka Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”, to placówka przeznaczona dla 25 osób starszych z różnymi postaciami otępienia, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera. Działa od grudnia ubiegłego roku.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj