21.1 C
Rzeszów
czwartek, 20 czerwca, 2024

Mamy 36 parafię! Jej patronem został św. Stanisław – biskup i męczennik

REKLAMA

Biskup Jan Wątroba utworzył 36. parafię w Rzeszowie – na Dworzysku. Patronem parafii został główny patron Polski – św. Stanisław, biskup i męczennik, którego podczas mszy św. zabił król.

To była historyczna uroczystość. Odbyła się w niedzielę, 7 maja w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Podczas mszy św. rzeszowski ordynariusz – odczytując specjalny dekret – erygował 36. parafię w Rzeszowie i 248. w diecezji.

Pierwszym proboszczem został ks. Grzegorz Kot.

W homilii bp Jan Wątroba zachęcił nową wspólnotę do czynów miłosierdzia:

– Niech obok Słowa Bożego i sakramentów świętych, będzie głoszone i chwalone Boże miłosierdzie, ale nade wszystko czyniona owa miłosierna miłość. To ona jest sprawdzianem i weryfikacją całej działalności duszpasterskiej Kościoła” – mówił bp Wątroba.

Ważnym elementem uroczystości było wprowadzenie relikwii św. Stanisława Biskupa i Męczennika:

– „Niech wstawia się za nami, niech nam wyprasza potrzebne łaski. Niech wraz z duszpasterzem i ze wszystkimi, którzy będą go wspierać w budowaniu nowej wspólnoty, przyczynia się do powstania pięknej duchowej budowli, owej wspólnoty, która będzie wspólnotą miłości” – mówił biskup.


Św. Stanisław – król zabił go podczas mszy św.
św. Stanisław
św. Stanisław | Fot. -/-

Główny patron Polski

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski. Urodził się około 1030 r. Był krakowskim biskupem i gorliwym duszpasterzem. Poniósł męczeńską śmierć z rąk króla Bolesława Śmiałego, którego wcześniej duchowny koronował. Dokładny powód pozostał do dziś zagadką. Uważa się jednak, że biskup naraził się władcy krytyką jego niemoralnego stylu życia i brutalnych rządów. Zagroził mu nawet ekskomuniką. Ten sprzeciw był wielkim aktem odwagi i stał się ważnym momentem, kształtującym – niezależny od władzy świeckiej – autorytet Kościoła.

Biskup został zabity podczas sprawowania mszy św. w kościele św. Michała na Skałce w Krakowie. Król kazał poćwiartować ciało.

Do zbrodni doszło 8 maja 1079 r. Po 10 latach przeniesiono zwłoki na Wawel i rozpoczął się kult świętego, który odegrał wielką rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego.
8 września 1253 roku w Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji męczennika.
Wspomnienie świętego w Kościele odbywa się 8 maja.


Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj