9.4 C
Rzeszów
niedziela, 25 lutego, 2024

Mamy 36 parafię! Jej patronem został św. Stanisław – biskup i męczennik

REKLAMA

Biskup Jan Wątroba utworzył 36. parafię w Rzeszowie – na Dworzysku. Patronem parafii został główny patron Polski – św. Stanisław, biskup i męczennik, którego podczas mszy św. zabił król.

To była historyczna uroczystość. Odbyła się w niedzielę, 7 maja w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Podczas mszy św. rzeszowski ordynariusz – odczytując specjalny dekret – erygował 36. parafię w Rzeszowie i 248. w diecezji.

Pierwszym proboszczem został ks. Grzegorz Kot.

W homilii bp Jan Wątroba zachęcił nową wspólnotę do czynów miłosierdzia:

– Niech obok Słowa Bożego i sakramentów świętych, będzie głoszone i chwalone Boże miłosierdzie, ale nade wszystko czyniona owa miłosierna miłość. To ona jest sprawdzianem i weryfikacją całej działalności duszpasterskiej Kościoła” – mówił bp Wątroba.

Ważnym elementem uroczystości było wprowadzenie relikwii św. Stanisława Biskupa i Męczennika:

– „Niech wstawia się za nami, niech nam wyprasza potrzebne łaski. Niech wraz z duszpasterzem i ze wszystkimi, którzy będą go wspierać w budowaniu nowej wspólnoty, przyczynia się do powstania pięknej duchowej budowli, owej wspólnoty, która będzie wspólnotą miłości” – mówił biskup.


Św. Stanisław – król zabił go podczas mszy św.
św. Stanisław
św. Stanisław | Fot. -/-

Główny patron Polski

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski. Urodził się około 1030 r. Był krakowskim biskupem i gorliwym duszpasterzem. Poniósł męczeńską śmierć z rąk króla Bolesława Śmiałego, którego wcześniej duchowny koronował. Dokładny powód pozostał do dziś zagadką. Uważa się jednak, że biskup naraził się władcy krytyką jego niemoralnego stylu życia i brutalnych rządów. Zagroził mu nawet ekskomuniką. Ten sprzeciw był wielkim aktem odwagi i stał się ważnym momentem, kształtującym – niezależny od władzy świeckiej – autorytet Kościoła.

Biskup został zabity podczas sprawowania mszy św. w kościele św. Michała na Skałce w Krakowie. Król kazał poćwiartować ciało.

Do zbrodni doszło 8 maja 1079 r. Po 10 latach przeniesiono zwłoki na Wawel i rozpoczął się kult świętego, który odegrał wielką rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego.
8 września 1253 roku w Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji męczennika.
Wspomnienie świętego w Kościele odbywa się 8 maja.


Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj