12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

W nocy alkoholu nie kupisz. Ropczyce ogłosiły prohibicję

REKLAMA

Rzeszów próbował, ale nie wyszło. Teraz Ropczyce wprowadziły w centrum miasta nocną prohibicję.

Taką decyzję podjęło jednogłośnie 17 radnych. Alkoholu nie będzie można sprzedawać w nocy od godz. 22 do 6 rano w sklepach w śródmieściu. Według radnych powodem ograniczeń są liczne skargi mieszkańców. – Na przykład ludzie z bloku, w którym mieści się nocny sklep nie mogą dłużej znieść wybryków pijanych klientów. Zakłócanie cieszy trwa nieraz do bladego świtu – mówił jeden z radnych.

Jeden z radnych proponował rozszerzyć zakaz do całego miasta i gminy, ale taki pomysł nie uzyskał poparcia. Prohibicja będzie tylko w centrum i tylko będzie dotyczyła sklepów. W restauracjach, czy barach spożywać trunki można bez ograniczeń.

W ubiegłym roku podobny zakaz wprowadzono także w Rzeszowie. Ale został on uchylony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Skargę wnieśli sklepikarze, zarzucając, że uchwała narusza konstytucją równość wobec prawa i swobodę działalności gospodarczej.

Sąd uznał, że samorząd może wprowadzać ograniczenia, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. Sędziowie stwierdzili, że samorząd niedostatecznie uzasadnił konieczność wprowadzania zakazu. Stwierdził, że są inne środki rozwiązywania problemów dotyczących konkretnego punktu, które mogą skutecznie ukrócić zakłócanie porządku – m. in.: patrole policji, straży miejskiej, kontrole odpowiednich służb, cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu – wymieniał sąd.

Czas ropczycka uchwała się utrzyma? Zanim ktoś nie zaskarży jej do sądu i nie zapadnie wyrok, należy jej przestrzegać.

[yop_poll id=”40″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj