Malutkiemu Jezuskowi w żłóbku hołd oddają nie tylko pastuszkowie i Trzej Królowie. Na niewielkiej przestrzeni zmieścił się cały świat! To chyba najbardziej niesamowita szopka w Polsce. W Kielanówce koło Rzeszowa od 23 lat tworzy ją Augustyn Inglot (90 l.).
Jest rzymskie Koloseum, papież w Bazylice św. Piotra, egipska pustynia, a do tego ponad setka ruchomych postaci. Bożonarodzeniowa szopka w Kielanówce pod Rzeszowem znów zachwyca.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Twórcą niezwykłego dzieła jest Augustyn Inglot, któremu w stworzeniu konstrukcji pomagają sąsiedzi. Prace trwają dwa tygodnie, tak aby do pasterki wszystko było gotowe. Wtedy szopka ma swoją premierę. A zachwyca oko nie tylko parafian. Do Kielanówki ściągają rodziny z całego Podkarpacia.
[gallery td_select_gallery_slide="slide" size="medium" td_gallery_title_input="Szopka w Kielanówce" ids="43136,43137,43138,43140,43141,43142,43144,43145,43146,43147,43148"]To już kolejna edycja szopki. Każdy element to efekt wnikliwej obserwacji jej konstruktora. Np. miniatura lotniska w Jasionce. – Kilka razy specjalnie oglądałem prawdziwy port, aby potem odtworzyć każdy detal – opowiada pan Augustyn.
Cała konstrukcja liczy prawie 20 metrów długości, zajmuje główny i boczny ołtarz. Występuje tu ponad setka mechanicznych postaci. W ruchu jest także mnóstwo innych elementów.
Ze studni płynie woda, piła tnie drzewo. Na horyzoncie poruszają się żaglowce, nad głowami latają samoloty.
– Nigdy nie byłem modelarzem, ani architektem. Pracowałem w fabryce WSK w Rzeszowie. A pomysł na szopkę zrodził się dzięki wnukowi. Kiedyś poprosił mnie o pomoc zrobieniu modelu szopki na konkurs w szkole. I tak się zaczęło… – opowiada twórca szopki.
Kiedy oglądać szopkę?
Szopkę można oglądać do 2 lutego.
- W niedzielę i święta w godz. 9 – 18.
- w pozostałe dni od godz. 15 do 18 (msza św. o godz. 17).
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: