24.4 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Niepokojąca sytuacja w regionie. Zapełniają się szpitale pacjentami z Covid. Problemem staje się brak personelu

REKLAMA

Można tworzyć kolejne tymczasowe szpitale, wstawiać łóżka i respiratory. Ale nie to jest największym problemem walce z covid. Przy lawinowo rosnącej liczbie pacjentów odczuwalny staje się brak ludzi, którzy by się nimi zajmowali. A personelu nie da się od razu zwiększyć. 19 marca wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła sytuację epidemiczną w regionie. Ta diagnoza nie jest optymistyczna.

– Sytuacja w województwie jest trudna. Od pięciu tygodni notujemy systematyczny wzrost zachorowań. Na dzień 14 marca mięliśmy ponad 6 100 zachorowań odnotowanych tygodniowo – powiedział dr Adam Sidor, szef sanepidu.

Na Podkarpacie dotarł dodatkowy sprzęt, który zasili szpitale, walczące z epidemią. Przybyło 16 respiratorów. To konieczne, aby nie było sytuacji, kiedy lekarze musieliby stawać przed dramatycznym wyborem kogo podłączyć do maszyny, a kogo nie.

– W trakcie zmagania się z kolejną falą epidemii jesteśmy wspierani  przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Staramy się o to, aby niezbędny sprzęt był dostarczany płynnie i adekwatnie do potrzeb zgłaszanych przez podmioty lecznicze. Oprócz respiratorów, do siedmiu placówek z terenu województwa przekazujemy dodatkowo szesnaście kardiomonitorów, zestawy do terapii wysokoprzepływowe, dozowniki tlenowe oraz pompy infuzyjne – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

10 5 1200x800 1
Nowy sprzęt dla szpitali w regionie | Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Obecnie w rezerwie pozostają 42 wolne respiratory na 244 dostępnych.

Wirus staje się coraz bardziej zjadliwy, bo jeszcze nigdy w jednym czasie nie było hospitalizowanych aż tylu pacjentach z covid. Obecnie zajętych jest 1724 łóżek.

Poszczególne oddziały stale zwiększają ich pulę. W szpitalu tymczasowym w Rzeszowie uruchomiono kolejny moduł liczący 28 łóżka, a w przyszłym tygodniu będzie gotowy trzeci moduł – także dla 28 pacjentów.

– Problemem nie są jednak pomieszczenia, łóżka i sprzęt. Ale personel. Po prostu go brakuje. Stale aktualna jest nasz oferta dla osób, które chciałby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Szef sanepidu przedstawił raport na temat szczepień.

Na Podkarpaciu stwierdzono dotychczas 207 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych na ponad 230 tys. osób zaszczepionych 1 dawką i 83 tys. zaszczepionych drugą dawką. Rodzaje dolegliwości?

– 5 ciężkich (pacjenci trafili do szpitala, ale ich pobyt trwał około 2 dni)

– 24 przypadki określono jako poważne, a pozostałe lekkie.

– 1 na 1000 osób odczuwa dolegliwości po przyjęciu szczepionki – informują służby sanitarne.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj