22.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Natalie Portman – gwiazda Hollywood z korzeniami w Rzeszowie

REKLAMA

Natalie Portman (41 l.), jedna z najbardziej znanych gwiazd Hollywood, właśnie odwiedziła Polskę. Można przypomnieć, że rodzinne korzenie Natalie (właściwie Neta-Lee Hershlag), są związane z Rzeszowem. To tu, jej dziadkowie ze strony ojca – polscy Żydzi – rozpoczęli swoją historię. Ostatecznie, rodzina Portmanów wyemigrowała do Izraela, gdzie Natalie się urodziła.

To niesamowite, że gwiazda z taką sławą, zdobywczyni Oscara, ma korzenie związane z Podkarpaciem!

Kilka lat temu Natalie Portman wzbudziła niemałe poruszenie w mediach po tym, jak w jednym z wywiadów wspomniała o swoich przodkach i wymieniła nazwę „Jesiów”. Wkrótce okazało się, że aktorka miała na myśli Rzeszów, co stanowiło ciekawe odkrycie zarówno dla jej fanów, jak i dla władz miasta. Ci ostatni nie przegapili okazji i wysłali aktorce zaproszenie oraz kilka gadżetów.

Chociaż aktorka wyraża chęć zobaczenia miejsc związanych z jej rodziną, dotąd nie udało jej się odwiedzić Podkarpacia.

Była nadzieja, że zrobi to teraz. Niedawno Natalie przebywała w Poznaniu, gdzie uczestniczyła w dwudniowym kongresie Impact’23, jako działaczka na rzecz praw człowieka. Także przy tej okazji nie zapomina o swoich związkach z Polską i podczas spotkania z publicznością znów wymieniła Rzeszów:

– W Rzeszowie mieszkał dziadek mojego ojca – mówiła w Poznaniu Natalie.

Śladami pradziadka

Warto przypomnieć rodzinne związki aktorki z Rzeszowem. Rzeczywiście jej rodowe nazwisko pojawia się w Archiwum Państwowym. Było bardzo rzadkie w kronikach. Zachowała się np. karta meldunkowa Leisera Herschlaga i to zapewne on jest przodkiem Natalie, którego teraz wspomniała.

Leiser przed II wojną światową przeprowadził się z Dębicy i wraz z rodziną mieszkał przy ul. Jabłońskiego 11 w Rzeszowie. Od 1912 r. prowadził garbarnię i sklep ze skórami. Dziś budynek już nie istnieje, a na jego miejscu stoi bank i centrum handlowe „Ameryka”.

Natalie Portman urodziła się w Jerozolimie, ale w wieku 3 lat przeprowadziła się z rodziną do Waszyngtonu, a później do Nowego Jorku.

Swoją aktorską karierę zaczęła jako nastolatka. Debiutowała w słynnym „Leonie zawodowcu”. Później zagrała w wielu głośnych produkcjach. Warto wymienić: „Gwiezdne wojny”, „Marsjanie atakują”, „Gorączka”, „Zakochany Paryż”, czy film „Czarny Łabędź”, za rolę w którym otrzymała Oscara.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj