17.7 C
Rzeszów
środa, 4 października, 2023

Natalie Portman – gwiazda Hollywood z korzeniami w Rzeszowie

REKLAMA

Natalie Portman (41 l.), jedna z najbardziej znanych gwiazd Hollywood, właśnie odwiedziła Polskę. Można przypomnieć, że rodzinne korzenie Natalie (właściwie Neta-Lee Hershlag), są związane z Rzeszowem. To tu, jej dziadkowie ze strony ojca – polscy Żydzi – rozpoczęli swoją historię. Ostatecznie, rodzina Portmanów wyemigrowała do Izraela, gdzie Natalie się urodziła.

To niesamowite, że gwiazda z taką sławą, zdobywczyni Oscara, ma korzenie związane z Podkarpaciem!

Kilka lat temu Natalie Portman wzbudziła niemałe poruszenie w mediach po tym, jak w jednym z wywiadów wspomniała o swoich przodkach i wymieniła nazwę „Jesiów”. Wkrótce okazało się, że aktorka miała na myśli Rzeszów, co stanowiło ciekawe odkrycie zarówno dla jej fanów, jak i dla władz miasta. Ci ostatni nie przegapili okazji i wysłali aktorce zaproszenie oraz kilka gadżetów.

Chociaż aktorka wyraża chęć zobaczenia miejsc związanych z jej rodziną, dotąd nie udało jej się odwiedzić Podkarpacia.

Była nadzieja, że zrobi to teraz. Niedawno Natalie przebywała w Poznaniu, gdzie uczestniczyła w dwudniowym kongresie Impact’23, jako działaczka na rzecz praw człowieka. Także przy tej okazji nie zapomina o swoich związkach z Polską i podczas spotkania z publicznością znów wymieniła Rzeszów:

– W Rzeszowie mieszkał dziadek mojego ojca – mówiła w Poznaniu Natalie.

Śladami pradziadka

Warto przypomnieć rodzinne związki aktorki z Rzeszowem. Rzeczywiście jej rodowe nazwisko pojawia się w Archiwum Państwowym. Było bardzo rzadkie w kronikach. Zachowała się np. karta meldunkowa Leisera Herschlaga i to zapewne on jest przodkiem Natalie, którego teraz wspomniała.

Leiser przed II wojną światową przeprowadził się z Dębicy i wraz z rodziną mieszkał przy ul. Jabłońskiego 11 w Rzeszowie. Od 1912 r. prowadził garbarnię i sklep ze skórami. Dziś budynek już nie istnieje, a na jego miejscu stoi bank i centrum handlowe „Ameryka”.

Natalie Portman urodziła się w Jerozolimie, ale w wieku 3 lat przeprowadziła się z rodziną do Waszyngtonu, a później do Nowego Jorku.

Swoją aktorską karierę zaczęła jako nastolatka. Debiutowała w słynnym „Leonie zawodowcu”. Później zagrała w wielu głośnych produkcjach. Warto wymienić: „Gwiezdne wojny”, „Marsjanie atakują”, „Gorączka”, „Zakochany Paryż”, czy film „Czarny Łabędź”, za rolę w którym otrzymała Oscara.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA