Naukowy świat z wielką uwagą zapoznaje się z wynikami badań przeprowadzonymi przez studentów Katedry Biotechnologii i Biologii Komórki, Kolegium Medycznego WSIiZ w Rzeszowie. Jako pierwsi szczegółowo wykazali w jaki sposób cząsteczki srebra wpływają na komórki rakowe. To może być przełom w zwalczaniu nowotworów.
Srebro powszechnie kojarzy się z monetami, ekskluzywną zastawą stołową, albo niedrogą biżuterią. Jednak nanocząstki srebra (AgNPs) są strukturami, których rozmiar nie przekracza 100 nanometrów (1 nm to jedna milionowa milimetra). To właśnie one wykazują silne właściwości utleniające. Naukowcy zwracają uwagę, że może mieć to zastosowanie w terapii zwalczającej raka. Wyniki badań studentów z Rzeszowa tylko potwierdzają to założenie i wnoszą ogromny wkład w rozwój tej metody.
– Nanocząsteczki w bardzo łatwy sposób przenikają do komórek nowotworowych. O ile ten mechanizm jest powszechnie znany, to ścieżka detoksykacji tych nanostruktur jest wyjątkowo mało przebadana i zajmuje się nią niewiele zespołów naukowych na świecie – stwierdzają rzeszowscy naukowcy.
Zobacz też:
Działające przy WSIiZ Koło Naukowe Biotechnologii Medycznej HELISA jako pierwsze wykazało, że po przedostaniu się nanocząsteczek srebra do komórki, dochodzi do aktywacji szeregu receptorów wewnątrzkomórkowych.
– Receptory te odpowiedzialne są za regulację specyficznych białek, które są podstawowymi enzymami pełniącymi rolę detoksykacyjną w komórce, również nowotworowej – opisują swoje odkrycie studenci.
Wyniki badań po raz pierwszy wykazały, że w komórkach nerwiaka zarodkowego (złośliwego nowotworu mózgu u dzieci), nanocząsteczki srebra są w stanie pobudzić i zwiększać ilość receptora hamującego rozwój zmian chorobowych.
– Stawia to w nowym świetle potencjalne wykorzystanie nanocząstek srebra w terapii przeciwnowotworowej – stwierdza mgr inż. Bartosz Skóra, opiekun KN „Helisa”. Z dokładnymi wynikami badań można zapoznać się TUTAJ.
Badania rzeszowskich studentów Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zostały opublikowane w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie toksykologicznym – Toxicology and Applied Pharmacology.
Projekt badań nad nanocząsetczkami srebra w zwalczaniu raka są wspierane przed budżet państwa. Koło naukowe otrzymało na ten cel dotację w wysokości prawie 70 tys. zł.