28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Na Podkarpaciu będziemy mieli ATOM!

REKLAMA

Rząd przedstawia plany budowy w Polsce małych elektrowni jądrowych. Jedna z nich ma powstać w Stalowej Woli.

– Atom, a zwłaszcza tak zwany mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Potrzebujemy tanich i czystych źródeł energii. Od tego zależy przyszłość naszego rozwoju gospodarczego. – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym roku rząd zadecydował o powstaniu dwóch dużych elektrowni jądrowych w Polsce – jednej na Pomorzu, drugiej w Wielkopolsce. Ale to nie wszystko. W planach są także małe elektrownie – Small Modular Reactors – SMR, które mają być uzupełnieniem wielkich fabryk energii. Jeden z takich zakładów jest planowany w Stalowej Woli, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg.

W pierwszej kolejności ma w kraju powstać 7 modułowych reaktorów jądrowych. Docelowo – 20. Lokalizacje mają być jeszcze poddane dokładnym badaniom.

Projekt pilotuje ORLEN, którego przedstawiciele podpisali z Amerykanami list intencyjny dotyczący wsparcia budowy dwóch pierwszych reaktorów. Kwota jest zawrotna. Chodzi o 4 miliardy dolarów.

Mimo gigantycznych pieniędzy, inwestycja ma być opłacalna. Rząd uważa, że koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR docelowo będzie o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. – Powstanie takich reaktorów zahamuje wzrost cen energii, który w innym przypadku mógłby być nieunikniony – przekonuje premier.

11
Elektrownia jądrowa

Czy Polska powinna budować elektrownie jądrowe?

Elektrownia atomowa

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj