8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Ten mural oczyszcza powietrze. Brud spływa jak po kaczce

REKLAMA

Niezwykły mural powstał na elewacji Szkoły Podstawowej nr 11 na Nowym Mieście w Rzeszowie. Malowidło ma niezwykłe właściwości. Zostało wykonane specjalnymi farbami fotokatalicznymi, które pochłaniają z powietrza zanieczyszczenia. Autorką projektu jest uczennica szkoły – ósmoklasistka Aleksandra Dankiewicz. Nastolatka wzięła udział w konkursie ekologicznym i to właśnie jej praca najbardziej się spodobała.

Murale o podobnych, ekologicznych właściwościach, znajdują się w wielu miasta Europy: m.in. w Londynie i Rzymie. W Rzeszowie powstało pierwsze takie dzieło.

Farby fotokatalityczne to innowacyjne rozwiązanie, stosowane coraz częściej w budownictwie. Magiczny trik polega składzie farby, która-zawiera dwutlenek tytanu. Farba pod wpływem światła działa jak katalizator. Neutralizuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia – toksyny i bakterie, które utleniają się, zamienione w dwutlenek węgla i wodę. Taka ściana „przerobi” też spaliny samochodowe, wyziewy z kominów, a nawet dym z papierosów.

Pomalowana ściana taką farbą ma jeszcze jedną zaletę: sama oczyszcza się z kurzu, pyłu, czy zarodników grzybów. Wystarczy trochę deszczu i brud spływa po niej jak po kaczce.

Farba nieco kosztuje. Litr około 50 zł.

Ekologiczny mural zaprojektowała Ola Dankiewicz, a jej pomysł przeniósł na ścianę – Michałem Czerko.

– Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – mówi Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj