Niezwykły mural powstał na elewacji Szkoły Podstawowej nr 11 na Nowym Mieście w Rzeszowie. Malowidło ma niezwykłe właściwości. Zostało wykonane specjalnymi farbami fotokatalicznymi, które pochłaniają z powietrza zanieczyszczenia. Autorką projektu jest uczennica szkoły – ósmoklasistka Aleksandra Dankiewicz. Nastolatka wzięła udział w konkursie ekologicznym i to właśnie jej praca najbardziej się spodobała.
Murale o podobnych, ekologicznych właściwościach, znajdują się w wielu miasta Europy: m.in. w Londynie i Rzymie. W Rzeszowie powstało pierwsze takie dzieło.
Farby fotokatalityczne to innowacyjne rozwiązanie, stosowane coraz częściej w budownictwie. Magiczny trik polega składzie farby, która-zawiera dwutlenek tytanu. Farba pod wpływem światła działa jak katalizator. Neutralizuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia – toksyny i bakterie, które utleniają się, zamienione w dwutlenek węgla i wodę. Taka ściana „przerobi” też spaliny samochodowe, wyziewy z kominów, a nawet dym z papierosów.
Zobacz też:
Pomalowana ściana taką farbą ma jeszcze jedną zaletę: sama oczyszcza się z kurzu, pyłu, czy zarodników grzybów. Wystarczy trochę deszczu i brud spływa po niej jak po kaczce.
Farba nieco kosztuje. Litr około 50 zł.
Ekologiczny mural zaprojektowała Ola Dankiewicz, a jej pomysł przeniósł na ścianę – Michałem Czerko.
– Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – mówi Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.