0 C
Rzeszów
czwartek, 10 kwietnia, 2025

Mobilne punkty zaszczepią obłożnie chorych w domach

Jeśli ktoś, ze względów zdrowotnych, nie będzie mógł dotrzeć samodzielnie do przychodni na szczepienie, przyjedzie do niego pielęgniarka, która wykona zastrzyk w domu. – W regionie powołaliśmy 7 takich mobilnych zespołów – poinformowała w poniedziałek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Do pacjentów, którzy – ze względu na stan zdrowia – nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym dotrą specjalne wyjazdowe punkty szczepień.

– Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący – podkreślił Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Aby skorzystać z takiej możliwości wystarczy zadzwonić do swojej przychodni. – Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych – dodaje dyrektor Bugaj.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy organizowany przez władze lokalne. Szczegóły tutaj.

Dotychczas w regionie zaszczepiono 128 500 osób, w tym drugą dawką 41 tysięcy.

W poniedziałek poinformowano, że w covidowym szpitalu tymczasowym przy szpitalu MSWIA w Rzeszowie niebawem zostanie uruchomiony dodatkowa sala dla chorych, licząca 27 łóżek. Obecnie w tej placówce z powodu covid przybywa 30 pacjentów, w tym 7 pod respiratorami.


ABC szczepień wyjazdowych

  • Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają  samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

Pogadajmy gestami – wybierz reakcję

😍
0%
0
😱
0%
0
😭
0%
0
👍
0%
0

Najnowsze

Najnowsze

Nowe
START
7dni
Szukaj