15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Pracowite pszczółki rzeszowianki. Robią miód, że ho ho…

REKLAMA

Rzeszów ma swoją własną miejską pasiekę o nazwie „Miejski rój nad Wisłokiem”. Pszczółki – rzeszowianki są bardzo pracowite. Już 4 raz sprawdzamy efekt ich codziennego trudu. Teraz odbywa się miodobranie. Z każdego ula jest aż 10 litrów złotego daru natury . – To znakomity wynik – cieszy się miejski bartnik Dariusz Łoza.

Pasieka liczy 10 uli, które znajdują się na terenie MPWiK w Zwięczycy. Żyje tu teraz około pół miliona pszczół. Mają idealne warunki: 25 ha zielonego terenu, specjalnie z myślą o nich obsadzonego miododajnymi krzewami, a także drzewami: akcją i lipą. Opiekunem pasieki od początku jest Dariusz Łoza. Pszczelarzem jest z wykształcenia, zamiłowania i rodzinnej tradycji. – Kocham pszczoły, a tę miłość zaszczepił mi dziadek. To fascynujące owady. Wymagają wiele troski, pracy, a przede wszystkim serca – tłumaczy bartnik.

Kolejne miodobranie w pasiece rozpoczęło się pod koniec maja. Z każdego ula zebrano około 10 litrów miodu. Ale z trzech nie było urobku.

– Te rodziny są osłabione. Konieczna była wymiana dwóch matek. Muszę dać czas owadom na odbudowanie. Myślę, że w czerwcu będą w pełni sił i od nich pobierzemy miód jesienią – mówi pszczelarz.

Docelowo w pasiece MPWiK zaplanowano 12 rodzin pszczelich. A co z miodem? Jest rozdawany przy okazji różnych akcji promocyjnych. Ostatnio taka okazja była w Parku Papieskim podczas pikniku ekologicznego.

Zobacz też:

To był pamiętny dzień. 600 tysięcy wiernych witało Ojca Świętego w Rzeszowie. Na plebanii przy kawie papież wpadł na pewien pomysł…

Platan przed ratuszem. Ma być na wieki

Ruszyły miejskie potańcówki. Zabawa nie tylko dla seniorów

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj