12.4 C
Rzeszów
niedziela, 25 września, 2022

Najnowsze

Pracowite pszczółki rzeszowianki. Robią miód, że ho ho…

Rzeszów ma swoją własną miejską pasiekę o nazwie „Miejski rój nad Wisłokiem”. Pszczółki – rzeszowianki są bardzo pracowite. Już 4 raz sprawdzamy efekt ich codziennego trudu. Teraz odbywa się miodobranie. Z każdego ula jest aż 10 litrów złotego daru natury . – To znakomity wynik – cieszy się miejski bartnik Dariusz Łoza.

REKLAMA

Pasieka liczy 10 uli, które znajdują się na terenie MPWiK w Zwięczycy. Żyje tu teraz około pół miliona pszczół. Mają idealne warunki: 25 ha zielonego terenu, specjalnie z myślą o nich obsadzonego miododajnymi krzewami, a także drzewami: akcją i lipą. Opiekunem pasieki od początku jest Dariusz Łoza. Pszczelarzem jest z wykształcenia, zamiłowania i rodzinnej tradycji. – Kocham pszczoły, a tę miłość zaszczepił mi dziadek. To fascynujące owady. Wymagają wiele troski, pracy, a przede wszystkim serca – tłumaczy bartnik.

CZYTAJ TEŻ:  Prawdziwek olbrzym z gminy Horyniec-Zdrój

Kolejne miodobranie w pasiece rozpoczęło się pod koniec maja. Z każdego ula zebrano około 10 litrów miodu. Ale z trzech nie było urobku.

– Te rodziny są osłabione. Konieczna była wymiana dwóch matek. Muszę dać czas owadom na odbudowanie. Myślę, że w czerwcu będą w pełni sił i od nich pobierzemy miód jesienią – mówi pszczelarz.

Docelowo w pasiece MPWiK zaplanowano 12 rodzin pszczelich. A co z miodem? Jest rozdawany przy okazji różnych akcji promocyjnych. Ostatnio taka okazja była w Parku Papieskim podczas pikniku ekologicznego.

Zobacz też:

To był pamiętny dzień. 600 tysięcy wiernych witało Ojca Świętego w Rzeszowie. Na plebanii przy kawie papież wpadł na pewien pomysł…

Platan przed ratuszem. Ma być na wieki

CZYTAJ TEŻ:  Słynna ławeczka w konturze Polski stanęła na bulwarach

Ruszyły miejskie potańcówki. Zabawa nie tylko dla seniorów

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
12.4 ° C
13.7 °
11.3 °
80 %
6.2kmh
0 %
niedz.
12 °
pon.
14 °
wt.
16 °
śr.
16 °
czw.
14 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu