0.3 C
Rzeszów
piątek, 8 grudnia, 2023

Milicjant skazany za represje w stanie wojennym. Ciągnął Franciszka po schodach

REKLAMA

Od tych wydarzeń minęło już ponad 40 lat, ale takie sprawy się nie przedawniają. Leonard B. był szefem posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce w powiecie krośnieńskim. W nocy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce dokonał brutalnego aresztowania jednego z opozycjonistów. Za nadużycia podczas tamtej interwencji teraz usłyszał wyrok.

7 lutego 2023 r. przed Sądem Rejonowym w Krośnie zakończył się proces dawnego komendanta. Został skazany na karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat.

Sprawa dotyczy wydarzeń z nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Wtedy komunistyczna władza w całym kraju dokonywała masowych zatrzymań opozycjonistów, zwłaszcza działaczy NSZZ ,,Solidarność”. Należał do nich Franciszek T. Milicja wpadł do jego mieszkania w Krośnie.

– Interwencja nie miała podstaw prawnych i faktycznych – stwierdza rzeszowski oddział IPN, który skierował sprawę do sądu. Według IPN, funkcjonariusz używał przemocy fizycznej. Przewrócił pokrzywdzonego na podłogę, ciągnął go z innymi za nogi po schodach budynku do wyjścia, a po jego opuszczeniu – po ziemi, aż w końcu wrzucono mężczyznę do milicyjnego radiowozu. Panu Franciszkowi nie pozwolono się ubrać. Nawet założyć butów.

– Przy panujących wówczas zimowych warunkach, pokrzywdzony został narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia – stwierdza IPN.

Według prokuratora, Leonard B. kierował także groźby wobec członków najbliższej rodziny Franciszka – żony i dwóch nieletnich synów  oraz stosował wobec nich przemoc fizyczną. W ten sposób zmuszał ich do podpisania oświadczenia, iż wobec pokrzywdzonego nie stosowano przemocy fizycznej przy zatrzymaniu oraz do informowania o jego związkowej działalności.

Wyrok, który teraz zapadł przed sądem w Krośnie jest nieprawomocny.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj