18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Mieszkańcy drożej zapłacą za ciepło. Prezydent Rzeszowa skarży się do premiera

REKLAMA

Od 17 lipca PGE Energia Cieplna wprowadza nowy cennik za sprzedaż ciepła dla odbiorców z Rzeszowa. Stawka rośnie o prawie 16 proc. Więcej będzie kosztowało utrzymanie szkół, żłobków, zakładów. Więcej zapłacą mieszkańcy, którzy mają ciepło z miejskiej sieci. Prezydent Rzeszowa w środę w tej sprawie skierował list otwarty do premiera. Prosi o interwencję i zatrzymanie podwyżek.

Jak bardzo podwyżka może dotknąć przeciętną rodzinę, która korzysta z sieci? Łatwo to policzyć. Jeśli teraz czynsz w spółdzielni za mieszkanie 50 mkw/4 osoby wynosi średnio 640 zł, z czego opłaty za ciepło pochłaniają 350-400 zł. To nowe stawki, przy tej skali, mogą oznaczać 50-60 zł więcej. Raczej nie ma co liczyć na to, że spółdzielnie koszty wezmą na siebie i będą szukać innych oszczędności. Raczej pewne, że podwyżką obciążą lokatorów.

Ale za ciepło zapłacą wszyscy. Bo na utrzymanie szkół, urzędów i miejskich placówek składają się przecież wszyscy podatnicy. – Po prostu, aby zapłacić rachunki, będzie mniej pieniędzy na inwestycje, albo będzie konieczność podwyższenia podatków – mówią urzędnicy.

Prezydent Rzeszowa: Podwyżka bulwersuje

Dotychczasowe ceny obowiązywały rok. W Rzeszowie PGE Energia Cieplna 1 MW energii sprzedawała za około 7,4 tys. zł netto. Nowa taryfa to 8 589,45 zł netto za 1 MW.

– Zwracam się do Pana Premiera z prośbą o podjęcie działań w celu ochrony samorządów, a docelowo także obywateli przed monopolistycznymi praktykami spółki państwowej PGE Energia Ciepła S.A., która narzuca rażąco wygórowane ceny z tytułu sprzedaży ciepła, dążąc w ten niedopuszczalny sposób do maksymalizacji zysku – pisze w swym liście do szefa rządu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Prezydent zaznacza, że podwyżka bulwersuje, zwłaszcza, że wiele osób i firm odczuwa skutki związane z kryzysem wywołanym przez pandemię.

PGE tłumaczy, że podwyżka to efekt prawie 20 proc. wzrostu cen węgla, a także opłat związanych z emisję CO2.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj