28.2 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

100 lat bohatera. Jego historia to materiał na książkę

REKLAMA

100 lat? Wcale pan na tyle nie wygląda – często słyszy Mieczysław Głaz. Ale tyle właśnie skończył senior, który jest znaną postacią w Przemyślu. Jego życiorys, a zwłaszcza wojenne czasy, to materiał na książkę.

Był bohaterem Armii Krajowej. Kiedy wybuchła wojna miał 16 lat. Od początku działał w podziemiu. Na początku kolporter czasopisma „Odwet” oraz jako łącznik pomiędzy Komendantem obwodu Armii Krajowej, a podległymi mu dowódcami jednostek. Potem jako żołnierz AK (w której dosłużył do stopnia porucznika) brał udział w akcji „Burza”, uczestniczył w lokalnych akcjach dywersyjnych. Poza tym  był odpowiedzialny za organizację kwater dla ukrywających się partyzantów oraz organizację i przekazanie broni, a także pilotowanie osób „spalonych” na bezpieczne kwatery.

W 1944 r. został zatrzymany przez NKWD. W PRL był prześladowcy przez UB. Ale udało mu się przetrwać stalinowskie czasy.

Później poświecił się służbie lasom, znany wielu osobom jako były Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn.

Urodziny jubilata była ważnym wydarzeniem. Życzenia złożył prezydent Miasta Wojciech Bakun, a także przemyscy żołnierze. Pana Mieczysława odwiedziła delegacja 5. batalionu strzelców podhalańskich.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj