6.5 C
Rzeszów
piątek, 19 kwietnia, 2024

Ratusz: Woda w rzeszowskim wodociągu jest bezpieczna

REKLAMA

Badanie sanepidu nie wykazało obecności legionelli w kolejnych 10 próbkach wody z rzeszowskiego wodociągu. Służby sanitarne pobrały je 19 i 20 sierpnia, przed przeprowadzeniem profilaktycznej dezynfekcji sieci. Miasto uważa, że wodociągi są całkowicie bezpieczne.

O wynikach badań sanepid poinformował 31 sierpnia. Jak wyliczają służby sanitarne, zbadano 10 próbek wody zimnej z rzeszowskiego wodociągu oraz 9 próbek wody ciepłej, pobranej w mieszkaniach osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią. W wodzie z wodociągu nie stwierdzono legionelli.

mpwik1
Szef MPWiK Marek Ustrobiński i prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa | Fot. UM Rzeszów

– W ślad za komunikatem służb sanitarnych mamy dla mieszkańców Rzeszowa bardzo ważną informację. Od początku zapewnialiśmy wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, że woda w rzeszowskim systemie wodociągów podlega uzdatnianiu przy pomocy jednego z najnowocześniejszych systemów w Europie, a co za tym idzie jest czysta i w pełni bezpieczna. Wynik badań przekazane dzisiaj przez sanepid są tego potwierdzeniem. Nasz system funkcjonuje poprawnie, nikt niczego nie pominął, nie zaniedbał, woda była i jest czysta, co chcemy jeszcze raz wyraźnie mieszkańcom przekazać – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Marek Ustrobiński, prezes MPWiK dodaje, że już 18 sierpnia, po uzyskaniu pierwszych informacjo o zakażeniach system został wnikliwie skontrolowany.

– Przeprowadziliśmy gruntowną inspekcję wszystkich elementów odpowiedzialnych za uzdatnianie wody w naszym ujęciu na osiedlu Zwięczyca. Sprawdziliśmy system wstępnego ozonowania, ozonowania pośredniego, skontrolowaliśmy filtry piaskowe, antracytowe, aktywne filtry węglowe, poprawność działania systemu dozowania chloru, dwutlenku chloru, a także poprawność pracy reaktorów ultrafioletowych, które naświetlają naszą wodę zanim zostanie dostarczona do wodociągów. Ten wielostopniowy system działał i działa poprawnie, nie stwierdziliśmy jakichkolwiek uchybień. I najlepszym potwierdzeniem tego są właśnie wyniki badań próbek wody – mówi Marek Ustrobiński.

To nie jedyne informacje dla mieszkańców. Sztab kryzysowy powołany przez prezydent Rzeszowa pracuje codziennie. Podczas dzisiejszego posiedzenia omówiono aktualną sytuację związaną z zakażeniami, stanem pacjentów, prezydent Konrad Fijołek przedstawił także informację z wczorajszego spotkania z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych i zarządcami budynków w Rzeszowie. – W jego trakcie omówiliśmy sytuację i przebieg zleconego płukania wewnętrznych sieci rozprowadzających wodę bezpośrednio do mieszkań w ich budynkach. Łącznie wykonano już takie płukanie w kilkuset lokalizacjach. Miejskie spółki wspierają w tych działaniach zarządców osiedli – informuje prezydent Rzeszowa.

Wyniki zakończonych dotychczas badań próbek wody, a także postępowanie prowadzone przez sanepid nie pozwalają jeszcze wskazać przyczyny zakażeń bakterią. Na przykład dzisiaj poinformowano o wykryciu legionelii w trzech z dziewięciu pobranych próbek ciepłej wody bezpośrednio w mieszkaniach zarażonych osób.

– W tej sytuacji trudno o wspólny mianownik, bo skoro w sześciu z tych dziewięciu przypadków ciepła woda w budynkach była czysta, to nasuwa się pytanie, w jaki sposób i gdzie zakazili się ich mieszkańcy? Wiele wskazuje na to, że przyczyna problemu była krótkotrwała i prawdopodobnie związana z klimatem – wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia. Mamy nadzieję, że kolejne wyniki badań i postępowanie służb epidemiologicznych pozwolą to ustalić. Niezależnie od niego działamy prewencyjnie, a wszelkie nasze działania, jak dezynfekcja sieci wodociągowej działają także miejscowo, bo potwierdziliśmy, że chlor w podwyższonej dawce dotarł do wewnętrznych sieci budynków podłączonych do naszego wodociągu – dodaje prezydent Rzeszowa.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj