-1 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Gmach kupuje miasto. Co z Kinem Zorza?

REKLAMA

To dość droga inwestycja, ale nieruchomość w centrum zostaje w rękach miasta, a do tego gwarantuje działalność kultowego Kina Zorza. Kino gra w tym miejscu 67 lat. I grać będzie dalej.

Kino Zorza czasy świetności ma już za sobą. Kiedyś do kasy ustawiały się długie kolejki i nierzadko wejściówki oferowały „koniki”. Multipleksy przerzedziły widownię, a prawdziwą chwilą próby okazały się czasy pandemii.

Inwestycja za ponad 6 mln zł

Placówkę prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa. Już nie raz pojawiły się obawy, że kultowe kino może zniknąć z pejzażu miasta. Teraz nic takiego mu nie grozi. A wszystko przez decyzję urzędników z magistratu, którzy postanowili ratować legendę. Właśnie Urząd Miasta odkupił budynek przy ul. 3 Maja, w którym mieści się kino. Koszt transakcji to 6,22 mln zł. Nieruchomość sprzedała krakowska spółka Apollo Film.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa transakcję nazywa „prezentem dla mieszkańców”.

– Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom – mówi prezydent.

Pierwszy cyfrowy projektor

Zadowoleni są pracownicy kina.

– Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych i jestem z tego bardzo dumna – mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.

Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana aktem notarialnym.

– Kino z pewnością tu pozostanie, jego dalsza działalność to dla nas priorytet. Chcemy także wykorzystać pozostałą przestrzeń, którą mamy w tym budynku. Jest tu m.in. wspaniały hol i foyer, które mogą także wspaniale służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj