8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Gmach kupuje miasto. Co z Kinem Zorza?

REKLAMA

To dość droga inwestycja, ale nieruchomość w centrum zostaje w rękach miasta, a do tego gwarantuje działalność kultowego Kina Zorza. Kino gra w tym miejscu 67 lat. I grać będzie dalej.

Kino Zorza czasy świetności ma już za sobą. Kiedyś do kasy ustawiały się długie kolejki i nierzadko wejściówki oferowały „koniki”. Multipleksy przerzedziły widownię, a prawdziwą chwilą próby okazały się czasy pandemii.

Inwestycja za ponad 6 mln zł

Placówkę prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa. Już nie raz pojawiły się obawy, że kultowe kino może zniknąć z pejzażu miasta. Teraz nic takiego mu nie grozi. A wszystko przez decyzję urzędników z magistratu, którzy postanowili ratować legendę. Właśnie Urząd Miasta odkupił budynek przy ul. 3 Maja, w którym mieści się kino. Koszt transakcji to 6,22 mln zł. Nieruchomość sprzedała krakowska spółka Apollo Film.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa transakcję nazywa „prezentem dla mieszkańców”.

– Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom – mówi prezydent.

Pierwszy cyfrowy projektor

Zadowoleni są pracownicy kina.

– Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych i jestem z tego bardzo dumna – mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.

Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana aktem notarialnym.

– Kino z pewnością tu pozostanie, jego dalsza działalność to dla nas priorytet. Chcemy także wykorzystać pozostałą przestrzeń, którą mamy w tym budynku. Jest tu m.in. wspaniały hol i foyer, które mogą także wspaniale służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj