13.3 C
Rzeszów
niedziela, 16 czerwca, 2024

Takiej kolejki jeszcze nie było. Sznur aut do granicy z Ukrainą

REKLAMA

W piątek, 22 kwietnia pobity został prawdziwy rekord. Kolejka aut oczekująca do wyjazdu z Polski na Ukrainę przez przejście w Medyce ciągnęła się przez 12 km aż do samego Przemyśla. Na razie nie jest to masowy powrót Ukraińców do swojej ojczyzny, ale masowy import samochodów.

Do przejścia w Medyce trzeba czekać nawet cały dzień. W kolejce przeważają lawety z samochodami, ale także auta z tablicami wywozowymi – głównie z Niemiec. Zdarzają się pojazdy także z próbnymi polskimi blachami.

Od 5 kwietnia na Ukrainie obowiązuje ustawa zawieszająca, na czas trwania tam stanu wojennego, cło i VAT na większość importowanych towarów. Wprowadzone zawieszenie dotyczy też ukraińskiego podatku akcyzowego na samochody. Dlatego wielu Ukraińców postanowiło wykorzystać ulgę i masowo sprowadza auta.

Sprowadzenie samochodu na Ukrainę staje się łatwiejsze i dużo tańsze. Dotychczas trzeba było zapłacić akcyzę liczoną od pojemności i wieku auta. Do tego doliczano cło i vat, wynoszący 20 proc.

Dotychczas na Ukrainie przepisy były dość restrykcyjne, zniechęcające do importu zwłaszcza tanich, starszych samochodów. Np. za 16-letnie audi (2,0 pojemności) trzeba było zapłacić wszystkich opłat nawet 3 tys. euro (prawie 14 tys. zł). Niekiedy była to połowę wartości takiego samochodu.

Zobacz też:

Policjant wskoczył do rzeki i uratował zbiega

W Myscowej mlekowóz uwięziła rzeka. Mieszkańcy błagają o most

Auto na zielonej granicy. Kierowca spieszył się do dziewczyny

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj