-0.3 C
Rzeszów
sobota, 4 lutego, 2023

Najnowsze

Takiej kolejki jeszcze nie było. Sznur aut do granicy z Ukrainą

W piątek, 22 kwietnia pobity został prawdziwy rekord. Kolejka aut oczekująca do wyjazdu z Polski na Ukrainę przez przejście w Medyce ciągnęła się przez 12 km aż do samego Przemyśla. Na razie nie jest to masowy powrót Ukraińców do swojej ojczyzny, ale masowy import samochodów.

REKLAMA

Do przejścia w Medyce trzeba czekać nawet cały dzień. W kolejce przeważają lawety z samochodami, ale także auta z tablicami wywozowymi – głównie z Niemiec. Zdarzają się pojazdy także z próbnymi polskimi blachami.

Od 5 kwietnia na Ukrainie obowiązuje ustawa zawieszająca, na czas trwania tam stanu wojennego, cło i VAT na większość importowanych towarów. Wprowadzone zawieszenie dotyczy też ukraińskiego podatku akcyzowego na samochody. Dlatego wielu Ukraińców postanowiło wykorzystać ulgę i masowo sprowadza auta.

CZYTAJ TEŻ:  Niecodzienny poród. Sonia nie chciała czekać

Sprowadzenie samochodu na Ukrainę staje się łatwiejsze i dużo tańsze. Dotychczas trzeba było zapłacić akcyzę liczoną od pojemności i wieku auta. Do tego doliczano cło i vat, wynoszący 20 proc.

Dotychczas na Ukrainie przepisy były dość restrykcyjne, zniechęcające do importu zwłaszcza tanich, starszych samochodów. Np. za 16-letnie audi (2,0 pojemności) trzeba było zapłacić wszystkich opłat nawet 3 tys. euro (prawie 14 tys. zł). Niekiedy była to połowę wartości takiego samochodu.

Zobacz też:

Policjant wskoczył do rzeki i uratował zbiega

W Myscowej mlekowóz uwięziła rzeka. Mieszkańcy błagają o most

Auto na zielonej granicy. Kierowca spieszył się do dziewczyny

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe opady śniegu
-0.3 ° C
1.1 °
-2 °
86 %
11.3kmh
100 %
sob.
-0 °
niedz.
-4 °
pon.
-3 °
wt.
-2 °
śr.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu