22 C
Rzeszów
środa, 19 czerwca, 2024

Medyk ma dość! Czy Podkarpacie straci sieć punktów szczepień?

REKLAMA

Akcja szczepień przyspiesza i tworzone są powszechne centra nastawione na obsługę jak największej liczby pacjentów. Tymczasem Podkarpacie może stracić ponad sto, świetnie zorganizowanych punktów prowadzonych przez Centrum Medyczne Medyk, w których teraz przyjmowanych jest aż 70 tysięcy osób tygodniowo. Firma znalazła się na celowniku niektórych mediów i polityków. – Insynuacje, domniemania, a przede wszystkim nagonka polityczna, w jaką zostaliśmy wplątani powoduje, że rozważamy całkowite przerwanie naszego udziału w ramach Narodowego Programu Szczepień – ostrzega zarząd Medyka.

Sprawa Medyka w ogólnopolskich mediach ciągnie się od Wielkanocy. To wtedy pojawił się pierwsze uwagi. Jedna z nich otarła się rykoszetem. A dotyczyła wyjątkowo sprawnej na tle kraju akcji szczepień w Rzeszowie, które miałaby niby wynikać z kampanii wyborczej na prezydenta miasta. Pojawiły się nawet wyliczenia, że Rzeszów zaszczepił już ponad 60 proc swojej populacji. Szybko okazało się to bzdurą. Bo Medyk ma przychodnie w całym regionie, a rozliczenia prowadzi centrala w Rzeszowie. Poza tym w Rzeszowie szczepi się osoby pochodzące z całego województwa.

Kolejna uwaga dotyczyła szczepienia w świąteczny weekend osób bez rejestracji. Medyk tłumaczył tę sytuację. Aby nie zmarnować napoczętych już dawek szczepionki zaproszono grupę osób, która była bez rejestracji, ale i tak w starszym wieku 57-60 lat, do tego z wystawionymi skierowaniami. – Wszystko w zgodzie z prawem, procedurami i sekwencją Narodowego Programu Szczepień – informował dr Stanisław Mazur, szef Centrum Medycznego Medyk.

Minęło kilka dni i portal Wirtualne Media opisał, że kiedy w jednym z punktów Medyka zabrakło strzykawek, kierownictwo w mailu miało zarządzić, by stosować użyte strzykawki. W tekście napisano, że polecenie natychmiast anulowano, ale w późniejszych komentarzach – niepoparte dowodami – domniemania naruszenia procedur pozostały.

W mediach pojawiały się także wiadomości, że w Rzeszowie szczepiono preparatem Johnson & Johnson mimo, że w Polsce nie był jeszcze w oficjalnym użyciu.

Po prasowych doniesieniach Narodowy Fundusz Zdrowia zarządził kontrolę w „Medyku”. Choć nie ma jeszcze jej wyników kilka dni temu pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk powiedział, że „nie można, prowadząc działalność leczniczą, kierować się chęcią maksymalizacji zysku, łamiąc procedury i obowiązujące przepisy”.

Stanowcza odpowiedź Medyka

W poniedziałek, 19 kwietnia Medyk wydał kolejne oświadczenie:

Wzywamy do zaprzestania fabrykowania fake newsów, dotyczących realizacji programu szczepień przez Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie. Nie godzimy się na fabrykowanie półprawd czy nieprawdziwych informacji,które uderzają w nasz Zespół. Odpowiemy na każde pytanie instytucji kontrolujących. Insynuacje, domniemania, a przede wszystkim nagonka polityczna, w jaką zostaliśmy wplątani powoduje, że rozważamy całkowite przerwanie naszego udziału w ramach Narodowego Programu Szczepień. Gdyby się tak stało, około 100 punktów szczepień z wydajnością około 70 tys. szczepień tygodniowo, zniknie z mapy Polski.

Medyk ustosunkował się do słów, które ostatnio padły także ze strony polityków firmujących akcję szczepień.

– Zarzuca się nam, że zarabiamy na szczepieniach. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach prowadzenie akcji szczepień jest dla nas nieopłacalne lub na pograniczu opłacalności. Jak dużo potrzeba ofiar, aby nastąpiło zrozumienie, iż wszyscy medycy, którzy współpracują w ramach zwalczania skutków pandemii robią, to dla dobra pacjentów i osób, które chcą się zaszczepić i być bezpieczne? – stwierdza zarząd firmy.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, gdy Medyk zaczął szczepić na Podkarpaciu, w niektórych jego regionach nikt inny nie chciał się podjąć tego zadania. – Wynajęliśmy obiekty, zatrudniliśmy nowy personel, a to bardzo duże koszty. Ponieważ jednak zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby zdrowotne mieszkańców Podkarpacia, także w tej sytuacji nie chcieliśmy zostawić ich samych sobie – zaznacza Medyk.

W ani jednym przypadku nie wykazano wielokrotnego wykorzystywania strzykawek

Firma przyznaje, że kontroluje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Informuje też, że sanepid swoją kontrolę zakończył 15 kwietnia. – Jej wyniki są dla nas jednoznacznie korzystne. W ani jednym przypadku nie wykazano wielokrotnego wykorzystywania strzykawek jednorazowego użytku w naszych placówkach. Dowodzi to po raz kolejny, że działamy zgodnie z procedurami medycznymi – zaznacza zarząd Medyka.

Lekarze stwierdzają z przykrością, że w przepełnioną fake newsami narrację dają się wciągnąć osoby, które powinny być przykładem w zwalczaniu informacji nieprawdziwych. – Właśnie w ten sposób można zniechęcić do szczepień, Najbardziej traci na tym właśnie społeczeństwo. A dodać należy, że Podkarpacie (21%) nadal jest poniżej średniej krajowej wyszczepialności (średnia w Polsce – 23%) – czytamy w oświadczeniu Medyka.

Centrum Medyczne Medyk wykorzystuje dopuszczone do szczepienia w Polsce szczepionki, które są dostępne w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. Pfizer, Moderna i Astra Zeneca.

– Dbamy o to, by pacjent otrzymywał drugą dawkę tego samego producenta i w tym zakresie postępujemy zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień. Centrum Medyczne Medyk jest także jednym z ośrodków, który został wskazany do przeprowadzenia badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson, przy czym wybór naszego ośrodka zależał wyłącznie od firmy farmaceutycznej – stwierdza Medyk. I precyzuje: – To nie rząd, ani nie politycy decydują w tym zakresie. Badania kliniczne są zupełnie czymś innym niż to, co jest realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Dla nas to, że zostaliśmy wybrani przez światowego giganta jest dowodem na to, że doceniany jest nasz profesjonalizm i zaangażowanie w zwalczaniu pandemii – mówią przedstawiciele Centrum Medycznego.

Medyk dotychczas zaszczepił ponad 115 tys. osób. – Jako jedni
z nielicznych w Polsce nie zmarnowaliśmy ani jednej szczepionki! – podkreśla zarząd Medyka.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj