13.8 C
Rzeszów
niedziela, 13 października, 2024

Pan Florian walczył za Polskę. Otrzymał medal

REKLAMA

Jest już jednym z ostatnich żołnierzy słynnej I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Pan Florian Wiśniowski ma 99 lat. Kilka dni temu w jego domu w Łężynach w powiecie jasielskim zjawiła się urzędowa delegacja. Na piersi zawieszono mu Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Nadał mu go prezydenta RP Andrzej Duda!

Pan Florian nie krył radości z tak wielkiego wyróżnienia. Odznaczenie wręczyła mu wicewojewoda podkarpacki – Jolanta Sawicka. Dziękowała bohaterowi za wieloletnią służbę Ojczyźnie.

Kiedy wybuchła II wojna światowa pan Florian miał 18 lat. Został powołany do  Jasielskiego Batalionu Obrony Narodowej, wraz z którym brał udział w kampanii wrześniowej. Poprzysiągł sobie, że nigdy się nie podda.

Przeważające liczebnie i sprzętowo siły wroga, spychały jego oddział na wschód. Kiedy cios w plecy zadali Polsce Sowieci, on z grupą kolegów przedostał się na Węgry, gdzie był internowany. Bezczynnie nie mógł czekać. Stamtąd przedarł się do Francji z nadzieją, że tu będzie bił się z Niemcami. Ale Francja skapitulowała. Znów musiał się ewakuować.

– Było nas 30. Szliśmy pieszo setki kilometrów wzdłuż zachodniego wybrzeża, od portu do portu, aby znaleźć jakiś statek, który zabierze nas do Anglii. Dopiero przy granicy z Hiszpanią dostaliśmy się na algierką łajbę – opowiadał pan Florian w swoich wspomnieniach.

w Normandii otarł się o śmierć

Pięć dni łódź z żołnierzami płynęła do Wielkiej Brytanii, cudem unikając spotkania z niemieckimi łodziami podwodnymi – U-Bot.

Na Wyspach pan Florian wstąpił do batalionu piechoty, wchodzącego w skład dywizji pancernej formowanej przez generała Stanisława Maczka. Pod jego komendą w 1944 r. ruszył do boju. Brał udział w lądowaniu w Normandii. Podczas decydującego starcia pod francuskim Falaise, został ranny. – Pociski świstały nad głową. Położyłem się w koleinie po ciężarówce, ale i tak odłamek rozerwał mi ramię – opowiadał.

Ranny trafił do szpitala w Walii. Kiedy odzyskał siły, znów wrócił na front. Jego formacja właśnie wyzwoliła stolicę Holandii. Potem wkroczyła do Niemiec.

Zawsze tęsknił za rodziną i krajem

Po wojnie weteran został w Anglii. Pracował w fabryce gumy, potem w fabryce opakowań w Londynie. Cały czas tęsknił za rodziną, za krajem Kiedy nieco zelżał reżim komunistyczny, w latach 60. postanowił wrócić do swoich ukochanych Łężyn.

Pod koniec lat 90-tych pan Florian został awansowany do stopnia porucznika. Teraz znów ktoś przypomniał sobie, że młodość i najlepsze swoje lata poświęcił Polsce. Ryzykując swoje życie, toczył o nią walkę, gdzie tylko było to możliwe.

Medal Stulecia

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest pamiątkowym państwowym odznaczeniem cywilnym, ustanowionym w 2018 r. Przyznawany jest przez prezydenta jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

Zobacz też:

Dla niepodległej Polski poświęcili swoje młode życie. Upamiętniono Orlęta Przemyskie

Siostry położyły papieża w stodole

[yop_poll id=”56″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj