7.1 C
Rzeszów
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Dramaty jelitowe gości po wizycie w rzeszowskiej restauracji. Wyzwalacz: Salmonella!

REKLAMA

W ostatnich dniach rzeszowska restauracja działająca w Śródmieściu stała się miejscem zgłaszania coraz większej liczby przypadków zatrucia pokarmowego. Według sanepidu u co najmniej 36 osób wystąpiły objawy chorobowe związane z bakterią Salmonella.

Według informacji przekazanych dziennikarzom przez Jaromira Ślączkę, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, spośród 44 osób narażonych na zatrucie pokarmowe, u 36 wystąpiły objawy chorobowe. Jak podaje ⬈Radio Rzeszów Obecnie siedem osób przebywa w szpitalach. Na podstawie przeprowadzonych badań, u 13 potwierdzono obecność bakterii Salmonella enteritidis, w tym u dwóch pracowników lokalu.

Sanepid próbuje ustalić źródło groźnej bakterii. W tym celu trwają badania laboratoryjne produktów używanych w kuchni – od 27 do 31 maja. Obejmują one przede wszystkim próbki jajek, łososia wędzonego, czy też sosu holenderskiego. Wyniki mają być znane w poniedziałek.

Należy zaznaczyć, że jest to pierwszy przypadek zbiorowego zatrucia pokarmowego wywołanego bakterią Salmonella w tym roku w zakładzie gastronomicznym pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Sytuacja ta wymaga szczególnej uwagi i szybkiego działania w celu zidentyfikowania źródła zakażenia oraz podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Ważne jest, aby mieszkańcy Rzeszowa zachowali czujność i stosowali się do zaleceń służb sanitarnych. W przypadku pojawienia się objawów zatrucia pokarmowego, takich jak biegunka, wymioty, ból brzucha czy gorączka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i zgłosić podejrzenie zatrucia pokarmowego.

Nadzorowanie jakości i bezpieczeństwa żywności jest priorytetem, dlatego ważne jest, aby restauracje i zakłady gastronomiczne przestrzegały odpowiednich standardów sanitarnych i podejmowały środki zapobiegawcze w celu ochrony zdrowia konsumentów. Służby sanitarno-epidemiologiczne podejmują działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji i zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości.

Oświadczenie

Rzeszowska restauracja została chwilowo zamknięta. Na swojej stronie Facebook zamieściła przeprosiny, oto jego treść:

Kochani!! W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą dolegliwości po spożyciu potraw w naszym lokalu – chcieliśmy mocno przeprosić, szczególnie wszystkie osoby poszkodowane w tym zajściu. Z oświadczeniem wstrzymywaliśmy się do uzyskania informacji z SANEPIDU. Przyczyną były jajka, które razem z bakterią dostarczył nam dotychczasowy dostawca. Kontrola SANEPIDU nie wykazała uchybień po naszej stronie w procesie produkcji, co potwierdza oficjalny protokół z kontroli. Restauracja chwilowo będzie zamknięta w celu dokonania dokładnej dezynfekcji lokalu i za kilka dni ponownie otwarta po uzyskaniu akceptu SANEPIDU. Chcemy także abyście wiedzieli, że Wasze bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i dlatego natychmiastowo zrywamy kontrakt z dostawcą jaj, tak aby po ponownym otwarciu mieć pewność, że sytuacja już się nie powtórzy i cała nasza ekipa będzie nad tym czuwać. Prosimy o wyrozumiałość i cóż… pozostańcie z nami, bo takie sytuacje zdarzają się nawet najlepszym przy zachowaniu najwyższych standardów sanitarnych!…

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj