16.6 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Dramaty jelitowe gości po wizycie w rzeszowskiej restauracji. Wyzwalacz: Salmonella!

REKLAMA

W ostatnich dniach rzeszowska restauracja działająca w Śródmieściu stała się miejscem zgłaszania coraz większej liczby przypadków zatrucia pokarmowego. Według sanepidu u co najmniej 36 osób wystąpiły objawy chorobowe związane z bakterią Salmonella.

Według informacji przekazanych dziennikarzom przez Jaromira Ślączkę, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, spośród 44 osób narażonych na zatrucie pokarmowe, u 36 wystąpiły objawy chorobowe. Jak podaje ⬈Radio Rzeszów Obecnie siedem osób przebywa w szpitalach. Na podstawie przeprowadzonych badań, u 13 potwierdzono obecność bakterii Salmonella enteritidis, w tym u dwóch pracowników lokalu.

Sanepid próbuje ustalić źródło groźnej bakterii. W tym celu trwają badania laboratoryjne produktów używanych w kuchni – od 27 do 31 maja. Obejmują one przede wszystkim próbki jajek, łososia wędzonego, czy też sosu holenderskiego. Wyniki mają być znane w poniedziałek.

Należy zaznaczyć, że jest to pierwszy przypadek zbiorowego zatrucia pokarmowego wywołanego bakterią Salmonella w tym roku w zakładzie gastronomicznym pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Sytuacja ta wymaga szczególnej uwagi i szybkiego działania w celu zidentyfikowania źródła zakażenia oraz podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Ważne jest, aby mieszkańcy Rzeszowa zachowali czujność i stosowali się do zaleceń służb sanitarnych. W przypadku pojawienia się objawów zatrucia pokarmowego, takich jak biegunka, wymioty, ból brzucha czy gorączka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i zgłosić podejrzenie zatrucia pokarmowego.

Nadzorowanie jakości i bezpieczeństwa żywności jest priorytetem, dlatego ważne jest, aby restauracje i zakłady gastronomiczne przestrzegały odpowiednich standardów sanitarnych i podejmowały środki zapobiegawcze w celu ochrony zdrowia konsumentów. Służby sanitarno-epidemiologiczne podejmują działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji i zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości.

Oświadczenie

Rzeszowska restauracja została chwilowo zamknięta. Na swojej stronie Facebook zamieściła przeprosiny, oto jego treść:

Kochani!! W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą dolegliwości po spożyciu potraw w naszym lokalu – chcieliśmy mocno przeprosić, szczególnie wszystkie osoby poszkodowane w tym zajściu. Z oświadczeniem wstrzymywaliśmy się do uzyskania informacji z SANEPIDU. Przyczyną były jajka, które razem z bakterią dostarczył nam dotychczasowy dostawca. Kontrola SANEPIDU nie wykazała uchybień po naszej stronie w procesie produkcji, co potwierdza oficjalny protokół z kontroli. Restauracja chwilowo będzie zamknięta w celu dokonania dokładnej dezynfekcji lokalu i za kilka dni ponownie otwarta po uzyskaniu akceptu SANEPIDU. Chcemy także abyście wiedzieli, że Wasze bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i dlatego natychmiastowo zrywamy kontrakt z dostawcą jaj, tak aby po ponownym otwarciu mieć pewność, że sytuacja już się nie powtórzy i cała nasza ekipa będzie nad tym czuwać. Prosimy o wyrozumiałość i cóż… pozostańcie z nami, bo takie sytuacje zdarzają się nawet najlepszym przy zachowaniu najwyższych standardów sanitarnych!…

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA