30.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Marta Grzywa bez rejestracji. Jej komitet skarży się na sędziego wyborczego: „Powinien zostać pozbawiony dyplomu ukończenia studiów”

REKLAMA

Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Marty Grzywy, która chce kandydować na prezydenta Rzeszowa, reprezentując Komitet Wyborczy Polska 2050. Jej pełnomocnik złożył skargę do Komisarza Wyborczego i Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie.

Komitet wyborczy zgłosił Martę Grzywę 18 maja. To było drugie podejście. Za pierwszym razem kandydatce zabrakło podpisów poparcia mieszkańców miasta. Teraz zebrano ich prawie 4 tysiące.

Miejska Komisja Wyborcza nie przyjęła jednak zgłoszenia. Odpowiedziała, że nowe rozporządzenie premiera przesunęło termin wyborów w Rzeszowie na 13 czerwca, ale nie zmieniono w nim kalendarza wyborczego. Czyli – zdaniem komisji – obowiązują wcześniejsze przepisy, które określiły czas zgłaszania kandydatów do 16 kwietnia.

Polska 2050 (nie należy mylić z podobnym w nazwie ugrupowaniem Szymona Hołowni) dowodzi, że powinny być stosowane przepisy ustawy, która określa, że kandydatów zgłasza się najpóźniej w 25 dniu przed wyborami. Zatem – według wyliczeń komitetu Marty Grzywy – do 19 maja.

Komitet Marty Grzywy posiłkuje się opinią prawną sporządzoną przez dr Antoniego Rosta z Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Wskazał on – według pełnomocnika – rażące naruszenie kodeksu wyborczego. Komitet postanowił poskarżyć się na sędziego z miejskiej komisji do Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Ministra Sprawiedliwości. – Prawnik, który uznaje, że rozporządzeniem można uchylić, zmienić lub obejść przepisy ustawy, nie może pełnić funkcji sędziego, ani wykonywać żadnego innego zawodu prawniczego. Powinien także zostać pozbawiony dyplomu ukończenia studiów prawniczych – pisze w swej skardze Włodzimierz Zydorczak, pełnomocnik Komitetu Wyborczego Polska 2050.

Zobacz też:

Małgorzata Grzywa chce być prezydentem Rzeszowa. Będzie piątym kandydatem w wyborach?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj