4.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

Marcin Warchoł ma pomysł na zmniejszenie korków

REKLAMA

Jednym z najważniejszych problemów miasta są korki i zatory, które codziennie utrudniają rzeszowiankom i rzeszowianom poruszanie się po mieście – podkreśla Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa. Jakie ma pomysły na rozwiązanie tego problemu?

Według Marcina Warchoła absolutnym priorytetem inwestycyjnym, który odkorkuje miasto jest budowa obwodnicy południowej wraz z domknięciem ringu wokół Rzeszowa.

– To konieczne rozwiązanie, by wyprowadzić ruch ciężki, tranzytowy z centrum miasta, ale także osiedlowych ulic. W ramach tych inwestycji miasto mogłoby zbudować łącznik między drogami 94 i 97, a następnie od 94 do ul. Sikorskiego. Wówczas ring zostałby domknięty i miałby wymiar podwójnych korzyści – nie tylko odkorkowałby miasto, ale również utworzył nowe tereny inwestycyjne dla miasta – mówił Marcin Warchoł. Kandydat przy tej okazji zwrócił także uwagę, że poprawi się jakość powietrza w centrum Rzeszowa w myśl mniej samochodów – mniej spalin.

Jako drugi punkt swojego planu, Marcin Warchoł wskazał widoczne inwestycje w komunikację zbiorową, programy zachęt do przesiadania się np. na autobusy z samochodów. – Ale warto zwrócić uwagę, że będziemy do tego zachęcać, a nie przymuszać! Jestem przeciwny zamykaniu ulic, ograniczania kierowców, ale będziemy tworzyli zachęty do przesiadania się na komunikację miejską. Będzie to np. pilotażowy program jednego darmowego dnia w tygodniu, gdzie kierowcy będą mogli na podstawie określonego dokumentu przejechać komunikacją za darmo. Nie będę kierowcom niczego zakazywał, bo takie pomysły też się pojawiały i o tym też chciałem dziś dyskutować z moimi konkurentami – powiedział Marcin Warchoł.

Marcin Warchoł przypomniał również, że składową walki z korkami w mieście jest również jego niedawna deklaracja w zakresie podwojenia liczby ścieżek rowerowych, które dziś istnieją w Rzeszowie.

Przypomniał również, że jedną z form nowoczesnych form komunikacji jest monorail. Jak podkreślił, jest to inwestycja coraz bardziej popularna na świecie, a także w Europie – jak np. we Włoszech. – Jak wygląda budowa takich jednoszynowych kolei możecie Państwo zobaczyć w jednej z moich ostatnich rozmów z Ritą Finzi, gdzie rozmawialiśmy o atutach tego typu kolei – dodał Marcin Warchoł.

Kończąc prezentację swojego programu Marcin Warchoł podkreślił, że źródłem finansowania tych inwestycji będzie m.in. Krajowy Plan Odbudowy, za którym głosował jako poseł. – To nawet 4 mld złotych, które trafią do Rzeszowa, które wystarczą na takie inwestycje jak np. obwodnica południowa (około 450 mln złotych) czy Wisłokostrada (około 140 mln złotych). Zabiegałem o środki jako poseł i będę to robił także jako prezydent Rzeszowa – powiedział Marcin Warchoł.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj