28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Marcin Warchoł ma pomysł na zmniejszenie korków

REKLAMA

Jednym z najważniejszych problemów miasta są korki i zatory, które codziennie utrudniają rzeszowiankom i rzeszowianom poruszanie się po mieście – podkreśla Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa. Jakie ma pomysły na rozwiązanie tego problemu?

Według Marcina Warchoła absolutnym priorytetem inwestycyjnym, który odkorkuje miasto jest budowa obwodnicy południowej wraz z domknięciem ringu wokół Rzeszowa.

– To konieczne rozwiązanie, by wyprowadzić ruch ciężki, tranzytowy z centrum miasta, ale także osiedlowych ulic. W ramach tych inwestycji miasto mogłoby zbudować łącznik między drogami 94 i 97, a następnie od 94 do ul. Sikorskiego. Wówczas ring zostałby domknięty i miałby wymiar podwójnych korzyści – nie tylko odkorkowałby miasto, ale również utworzył nowe tereny inwestycyjne dla miasta – mówił Marcin Warchoł. Kandydat przy tej okazji zwrócił także uwagę, że poprawi się jakość powietrza w centrum Rzeszowa w myśl mniej samochodów – mniej spalin.

Jako drugi punkt swojego planu, Marcin Warchoł wskazał widoczne inwestycje w komunikację zbiorową, programy zachęt do przesiadania się np. na autobusy z samochodów. – Ale warto zwrócić uwagę, że będziemy do tego zachęcać, a nie przymuszać! Jestem przeciwny zamykaniu ulic, ograniczania kierowców, ale będziemy tworzyli zachęty do przesiadania się na komunikację miejską. Będzie to np. pilotażowy program jednego darmowego dnia w tygodniu, gdzie kierowcy będą mogli na podstawie określonego dokumentu przejechać komunikacją za darmo. Nie będę kierowcom niczego zakazywał, bo takie pomysły też się pojawiały i o tym też chciałem dziś dyskutować z moimi konkurentami – powiedział Marcin Warchoł.

Marcin Warchoł przypomniał również, że składową walki z korkami w mieście jest również jego niedawna deklaracja w zakresie podwojenia liczby ścieżek rowerowych, które dziś istnieją w Rzeszowie.

Przypomniał również, że jedną z form nowoczesnych form komunikacji jest monorail. Jak podkreślił, jest to inwestycja coraz bardziej popularna na świecie, a także w Europie – jak np. we Włoszech. – Jak wygląda budowa takich jednoszynowych kolei możecie Państwo zobaczyć w jednej z moich ostatnich rozmów z Ritą Finzi, gdzie rozmawialiśmy o atutach tego typu kolei – dodał Marcin Warchoł.

Kończąc prezentację swojego programu Marcin Warchoł podkreślił, że źródłem finansowania tych inwestycji będzie m.in. Krajowy Plan Odbudowy, za którym głosował jako poseł. – To nawet 4 mld złotych, które trafią do Rzeszowa, które wystarczą na takie inwestycje jak np. obwodnica południowa (około 450 mln złotych) czy Wisłokostrada (około 140 mln złotych). Zabiegałem o środki jako poseł i będę to robił także jako prezydent Rzeszowa – powiedział Marcin Warchoł.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj