-11.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Na tej mapie możesz łatwo sprawdzić jakość powietrza

W Rzeszowie uruchomiono nową mapę, na której można sprawdzić bieżącą jakość powietrza oraz pogodę.

REKLAMA

We wrześniu w rejonie rzeszowskich szkół uruchomiono 38 czujników, które monitorują jakość powietrza. To niepozorne słupki ze światełkami. Kolor zielony oznacza – czyste powietrze, a czerwony, że jego jakość jest niska.

W Rzeszowie ekosłupki mierzą jakość powietrza
Te słupki mierzą jakości powietrza | Fot. Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Słupki przesyłają dane do centralnego komputera, który w czasie rzeczywistym wyświetla wyniki na mapie, którą możemy zobaczyć w internecie na stronie – www.erzeszow.pl.

– Na mapie mamy zaznaczoną lokalizację słupków. Podawane są informacje o poziomie stężenia pyłów, wilgotności i temperaturze powietrza – mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

W tej chwili aplikacja daje dostęp do danych z 38 czujników miejskich oraz dwóch stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

CZYTAJ TEŻ:  Jest blokada na wylotówce. Jak ją ominąć?

– Ta sieć zostanie niebawem poszerzona o dane z 31 czujników zamontowanych na paczkomatach firmy InPost – tłumaczy Krzysztof Stańko.

Aplikację, która zbiera i udostępnia dane miasto wykonało bezpłatnie. Jej autorami są programiści reprezentujący Rzeszów, których pomysł na stworzenie takiego narzędzia zdobył główną nagrodę w Klimatonie organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.

– Wraz z upływem czasu chcemy zagęszczać sieć czujników, aby dane były jeszcze bardziej precyzyjne. Dzięki temu będzie można precyzyjniej określać najbardziej problematyczne miejsca oraz skutecznie namierzać źródła nadmiernej emisji szkodliwych pyłów. Mając takie pomiary, można na przykład precyzyjnie zaplanować kontrolny nalot dronów – tłumaczy prezydent Konrad Fijołek.

Mapę można uruchomić zarówno z komputera, jak i z telefonu komórkowego z dostępem do internetu.

CZYTAJ TEŻ:  Krzysztof Rutkowski nie wierzy w winę oskarżonych w sprawie gwałtów na dziecku w Malawie
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-11.5 ° C
-9.1 °
-13.1 °
92 %
1.5kmh
37 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu