14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Małgorzata Grzywa chce być prezydentem Rzeszowa. Będzie piątym kandydatem w wyborach?

REKLAMA

Czy będzie 5 kandydat na prezydenta Rzeszowa? W wyborach zamierza startować Małgorzata Grzywa, była wójt gminy Oświęcim, która reprezentuje Komitet Wyborczy Polska 2050 – nie należy jego mylić z podobnym w nazwie ugrupowaniem Szymona Hołowni.

W poniedziałek (10/05) przedstawiciel komitetu Małgorzaty Grzywy podczas konferencji prasowej na rynku w Rzeszowie wyjaśnił, że ich nazwa została zarejestrowana wcześniej, niż zrobiła to formacja Szymona Hołowni, który akurat w wyborach popiera Konrada Fijołka.

Małgorzata Grzywa zapowiedziała, że jeszcze w poniedziałek zarejestruje się jako kandydat, choć nadal jej komitetowi brakuje podpisów.

Będzie to druga próba, bo wcześniej miejski komisarz wyborczy odmówił rejestracji, właśnie ze względu na brak wystarczającej liczby podpisów (potrzeba co najmniej 3 tys., a kandydatka miała zebrała ich 2,3 tys.).

Ale problem z rejestracją może być inny, bo przedstawiciele komisji wyborczej odpowiedzieli komitetowi, że termin rejestracji kandydatów minął. Mimo że termin głosowania został przesunięty na 13 czerwca – to według komisji – nie zmieniła się reszta kalendarza wyborczego. – 16 kwietnia był ostatnim z możliwych dni na rejestrację kandydatów – tłumaczy komisja.

Komitet Polska 2050 powołuje się jednak na przepisy kodeksu wyborczego, które mówią o tym, że “kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów. – Oznacza to, że kandydatów na prezydenta Rzeszowa można zgłaszać do 19 maja 2021 roku i do tego dnia mamy jeszcze czas na zebranie brakujących podpisów – twierdzi Włodzimierz Zydorczak z komitetu Polska 2050.

Nie wykluczone, że sprawa rejestracji kandydatki będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj