15 C
Rzeszów
poniedziałek, 2 października, 2023

Machiny wojenne. Polskie Patrioty już w służbie

REKLAMA

Wyrzutnie robią wrażenie. Wyglądają jak maszyny z komisów, zabawek i filmów Transformers. Ale ten sprzęt jest prawdziwy! Na Podkarpaciu machiny Patriot widujemy od początku wojny na Ukrainie. Na lotnisku w Jasionce rozstawili je amerykanie. To ich sprzęt i oni go obsługują. Polska ma jednak już własne Patrioty i to najnowocześniejsze na świecie. Właśnie zademonstrowano je na warszawskim lotnisku Bemowo.

Polska Patrioty zamówiła w 2018 r. Dotarły do naszego kraju pod koniec 2022 r. Dysponuje nimi 3 Warszawska Brygada Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Teraz odbywają się ćwiczenia. Machiny rozstawiono na lotnisku Bemowo. Ich głównym zadaniem jest ochrona przeciwrakietowa stolicy.

Polskie Patrioty działają w ramach systemu „Wisła”. Jego zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie dronów.

System jest rozwijany. W maju 2022 r. szef MON podpisał zapytanie ofertowe dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych. Warto dodać, że jeden pocisk kosztuje milion dolarów.

Na ternie Polski obecnie wyrzutni Patriot coraz więcej. Oprócz Jasionki, niedawno pod Zamościem swoje maszyny rozstawiło niemieckie wojskowo w ramach pomocy wschodniej flanki NATO i polskiego pogranicza.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA