24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Lotnisko Rzeszów-Jasionka wyznaczone do przyjmowania materiałów jądrowych

REKLAMA

Polska nie posiada jeszcze elektrowni atomowych, jednak wciąż istnieje potrzeba monitorowania i kontrolowania przemieszczania się materiałów jądrowych przez nasz kraj. W tym celu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza nowe przepisy. Dotyczą one lotniska Rzeszów-Jasionka, które może teraz być miejscem lotniczego przewozu takich substancji.

O co w tym wszystkim chodzi? Jak wynika z niedawno opublikowanego rozporządzenia MSWiA resort wprowadził lotnisko Rzeszów Jasionka do wykazu przejść granicznych, przez które mogą być przewożone materiały jądrowe, takie jak: źródła promieniotwórcze, urządzenia zawierające takie źródła, odpady promieniotwórcze i wypalone paliwo jądrowe. Przez port w Jasionce mogą zatem przemieszczać się takie materiały przy użyciu samolotów.

Przepisy dotyczące przewozu materiałów jądrowych mają na celu zapewnienie odpowiednich procedur kontrolnych i ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nasz kraj nie jest sam w tych działaniach. Wszystkie procedury kontrolne są dostosowane do międzynarodowych standardów bezpieczeństwa jądrowego. Działania te mają na celu zapewnienie, że transport materiałów jądrowych odbywa się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Przede wszystkim w miejscach do tego odpowiednio przygotowanych – mających odpowiedni sprzęt i przeszkolony personel.

Warto dodać, że Polska stawia się na energetykę jądrową. Pojawiły się już zapowiedzi, budowy małych elektrowni. Jedna z nich ma powstać także w Stalowej Woli – na Podkarpaciu. Możliwe, że nowe rozporządzenie dotyczące lotniska w Jasionce właśnie wprowadzono z myślą o tych wielkich energetycznych projektach.

Na Podkarpaciu będziemy mieli ATOM!

Lotnisko Rzeszów-Jasionka odgrywa ogromną rolę. Jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę, port był wykorzystany do transportu wojsk USA, które zapewniały wsparcie sojusznicze na wschodniej flance NATO. Port przyjmuje też transporty z pomocą dla Ukrainy. Jest też stałym punktem przesiadkowym ważnych delegacji udających się do Kijowa. Poza tym prowadzi normalną obsługę pasażerską lotów komercyjnych.

rozporzadzenie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj