-2.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Lotnisko Rzeszów-Jasionka wyznaczone do przyjmowania materiałów jądrowych

REKLAMA

Polska nie posiada jeszcze elektrowni atomowych, jednak wciąż istnieje potrzeba monitorowania i kontrolowania przemieszczania się materiałów jądrowych przez nasz kraj. W tym celu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza nowe przepisy. Dotyczą one lotniska Rzeszów-Jasionka, które może teraz być miejscem lotniczego przewozu takich substancji.

O co w tym wszystkim chodzi? Jak wynika z niedawno opublikowanego rozporządzenia MSWiA resort wprowadził lotnisko Rzeszów Jasionka do wykazu przejść granicznych, przez które mogą być przewożone materiały jądrowe, takie jak: źródła promieniotwórcze, urządzenia zawierające takie źródła, odpady promieniotwórcze i wypalone paliwo jądrowe. Przez port w Jasionce mogą zatem przemieszczać się takie materiały przy użyciu samolotów.

Przepisy dotyczące przewozu materiałów jądrowych mają na celu zapewnienie odpowiednich procedur kontrolnych i ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nasz kraj nie jest sam w tych działaniach. Wszystkie procedury kontrolne są dostosowane do międzynarodowych standardów bezpieczeństwa jądrowego. Działania te mają na celu zapewnienie, że transport materiałów jądrowych odbywa się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Przede wszystkim w miejscach do tego odpowiednio przygotowanych – mających odpowiedni sprzęt i przeszkolony personel.

Warto dodać, że Polska stawia się na energetykę jądrową. Pojawiły się już zapowiedzi, budowy małych elektrowni. Jedna z nich ma powstać także w Stalowej Woli – na Podkarpaciu. Możliwe, że nowe rozporządzenie dotyczące lotniska w Jasionce właśnie wprowadzono z myślą o tych wielkich energetycznych projektach.

Na Podkarpaciu będziemy mieli ATOM!

Lotnisko Rzeszów-Jasionka odgrywa ogromną rolę. Jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę, port był wykorzystany do transportu wojsk USA, które zapewniały wsparcie sojusznicze na wschodniej flance NATO. Port przyjmuje też transporty z pomocą dla Ukrainy. Jest też stałym punktem przesiadkowym ważnych delegacji udających się do Kijowa. Poza tym prowadzi normalną obsługę pasażerską lotów komercyjnych.

rozporzadzenie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj