11.4 C
Rzeszów
sobota, 15 czerwca, 2024

Leśnicy posprzątali las po obozie ekologów. Oto efekt

REKLAMA

Okupacja lasu przez aktywistów trwała wiele miesięcy. W Bieszczadach zorganizowali obozowisko, aby uniemożliwić wycinkę drzew. Komunę rozwiązali policjanci. Po ekologach została sterta zniesionych przez nich śmierci, nawet stara przyczepa kempingowa. Wszystko zostało już posprzątane przez leśników. – Las znów wygląda ekologicznie! – cieszą się mieszkańcy.

Nielegalne obozowisko działało od 10 miesięcy na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W lesie koczowali działacze o nazwie Kolektyw Wilczyce. Do obozu ściągali na miejsce proekologiczni aktywiści ze wszystkich stron Polski. Uczestnicy akcji co pewien czas wymieniali się w obozie.

Aktywiści bronili drzew przeznaczonych do wycinki, blokowali też wywózkę już ściętego drzewa.

Policja w końcu przeprowadziła nalot na obozowisko. Jak informuje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych (GDLP) – funkcjonariusze znaleźli w nim duże ilości narkotyków, broń gazową i kusze, których posiadanie jest nielegalny. – Las, który okupowali członkowie Kolektywu Wilczyce, jest zdewastowany i zanieczyszczony – poinformował rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.

Według pracowników lasów, grupa aktywistów rozpoczęła okupację lasu w styczniu 2021 r. – Zablokowano m.in. drogę leśną, użytkowaną przez Straż Graniczną i GOPR, co utrudniło przeprowadzenie akcji ratowniczej. Aktywiści stawiali barykady na przeciwpożarowych drogach leśnych – informuje rzecznik GDLP. – Pseudoekolodzy zajęli również skład drewna należącego do prywatnych osób. Blokowali wywóz drewna przez prawie 10 miesięcy. Przez cały okres blokady uniemożliwiali leśnikom prowadzenie prac leśnych, nawet tych niezbędnych – pielęgnacyjnych – zaznacza rzecznik.

Po usunięciu blokady, leśnicy zabrali się za porządki. Nadleśnictwo Stuposiany zamieściło zdjęcia, na których widać porównanie: las z obozem i to samo miejsce po tym jak je posprzątano.

Mieszkańcy się cieszą z likwidacji obozu, bo większość z nich nie akceptowała protestu. Poprzedniego lata organizowano nawet debatę społeczną, gdzie wszystkie strony mogły wygłosić swoje argumenty.

Wilczyce po ostatniej akcji likwidacji obozu przez służby zabrały głos na Facebooku:

– W obozie roi się od każdego rodzaju służb mundurowych. Straży leśnej, straży granicznej, policji, straży pożarnej… Struktury, które przez prawie 20 miesięcy były dla nas domem są wywożone z lasu za pomocą pojazdów używanych przy wycinkach. Grożono nam bronią, uderzano w twarz, brutalnie skuwano kajdankami. Mimo to walka o wydzielenie 219a trwa. Wciąż jesteśmy, trwamy w bezruchu jak puszcza… – piszą aktywistki.

[ENG below] Pierwsza doba ewikcji za nami. Pol*cja wykorzystała otwarte wydarzenie jakie organizowałyśmy w Norze do…

Opublikowany przez Wilczyce Wtorek, 9 sierpnia 2022

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj