10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Lekarz skazany za śmiertelny wypadek. Andrzej zginął na przejściu

REKLAMA

Znany lekarz spowodował śmiertelny wypadek. Na przejściu na ul. Krakowskiej w Rzeszowie potrącił autem pieszego. Ofiara – Andrzej Lutak (†27 l.) zginął na miejscu. Początkowo doktor dostał karę w zawieszeniu, ale podczas odwołania Sąd Okręgowy nie był już dla niego tak łaskawy. Skazał Jacka H. na karę dwóch lat bezwzględnego więzienia.

Na wszystkich rozprawach był obecny ojciec Andrzeja. W sprawie występowali w roli oskarżyciela posiłkowego. Bardzo przeżył śmierć syna. Potem wiele musiał znieść w czasie procesu. Bolały go słowa, które słyszał na sali rozpraw. Obrońca sugerował, że jego syn mógł wejść pod auto celowo, że miał problemy ze zdrowiem psychicznym.

Ojciec ofiary prosił media o zainteresowanie się sprawą. Bał się, że sprawca – wpływowa osoba – może uniknąć odpowiedzialności. Kiedy zapadł pierwszy wyrok nie krył rozczarowania: – Chodzi mi tylko o sprawiedliwość – mówił wtedy ojciec Andrzeja.

Wypadek wydarzył się 3 grudnia 2018 r. na przejściu na ul. Krakowskiej w Rzeszowie. Andrzej rano spieszył się do lekarza na badania potrzebne do nowej pracy. Chciał być kurierem. Przechodził przez przejście w okolicach Galerii Handlowej Nowy Świat. Był już na drugim pasie, kiedy potrąciło go rozpędzone volvo.

Autem typu SUV kierował znany lekarz Jacek H. Kierowca w rejonie przejścia zamiast 50 km/h jechał – jak wyliczyli biegli – 77,8 km/h. Do tego poruszał się lewym pasem. Sąd uznał, że umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego. Nie należnie obserwował drogę, nie zredukował prędkości.

Ale podczas pierwszego procesu Sąd Rejonowy w Rzeszowie był bardzo łagodny. Skazał doktora na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Dostał też 8-letni zakaz prowadzenia pojazdów i 20 tys. zł grzywny.

Ojciec ofiary złożył apelację, popartą przez prokuraturę. 29 września 2022 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał prawomocny wyrok. Skazał doktora na 2 lata bezwzględnego więzienia.

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku grozi maksymalnie 8 lat więzienia.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj