10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Alarm! Tu zeszła lawina. Jak rozpoznać zagrożenie?

REKLAMA

Bieszczady – choć nie ma tu lodowców i olbrzymich szczytów, nagle odrywany ze zbocza śnieg może także powodować lawiny i stanowić śmiertelne zagrożenie. Pierwsza lawina tego sezonu zeszła w piątek na południowo-wschodnim zboczu Szerokiego Wierchu. Na szczęście nikt nie został przysypany. Zdarzenie to ukazuje jednak grozę. Zimą trzeba zawsze liczyć się z takim zagrożeniem. Przed wyprawą należy sprawdzić prognozy, a podczas wędrówki trzymać wyznaczonych szlaków.

Lawinę zauważyli ratownicy z bieszczadzkiej grupy GOPR.

– Prawdopodobnie lawina zeszła samoczynnie – oceniają ratownicy.

Każde takie zdarzenie to dla nich alarm. Trzeba sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Z pomiarów goprowców wynika, że lawina miała prawie pół kilometra szerokości, natomiast długość toru lawiny w najdłuższym miejscu wyniosła 100 m. – Jedną z cech charakterystycznych bieszczadzkich lawin jest to, że są one szersze niż dłuższe – zaznaczają ratownicy.

Żywioł mógłby pochłonąć człowiek, przewrócić, przysypać. W przypadku, gdyby ofiara nie była w stanie sama się wygrzebać na powierzchnię, to czas na przeżycie pod zwałami śniegu szacuje się na 15 minut. Dlatego to wielkie zagrożenie i nie wolno go lekceważyć.

GOPR przypomina, że w Bieszczadach nadal obowiązuje niski – 1 w 5-cio stopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. – Zalecamy poruszanie się wyznaczonymi szlakami – mówią ratownicy.

👉Wczoraj na południowo-wschodniej wystawie Szerokiego Wierchu, najprawdopodobniej samoczynnie zeszła lawina. 👉Z…

Opublikowany przez GOPR Bieszczady Piątek, 10 grudnia 2021

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj