8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Książę William w Rzeszowie! Niezapowiedziana wizyta

REKLAMA

Następca brytyjskiego tronu – książę William (40 l.) z niezapowiedzianą wizytą w Rzeszowie. Był jednak sam, bez swojej małżonki Kate.

To była tajna informacja. Wiadomo było tylko, że przyjedzie „ważny gość z Wielkiej Brytanii”. Wejście na zaplanowane spotkania miały tylko „wybrane media”.

Samolot królewskiej rodziny wylądował w Jasionce około godz. 13:30. Książę William swoją wizytę rozpoczął od jednostki wojskowej przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Tu gościa przyjął i oprowadził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na placu zgromadzono nowoczesny sprzęt wojskowy. Książę nie tylko interesował się bronią, ale przede wszystkim brytyjskimi żołnierzami, którzy stacjonują w Rzeszowie.

Wizyta przy Lwowskiej trwała blisko godzinę. Książę William wsiadł do czarnego SUV-a, który wraz z silną eskortą na sygnale wyruszył w kierunku Jasionki. To właśnie tam miała miejsce kolejna część wizyty.

Druga część wizyty przeniosła się w okolice lotniska, gdzie w tajnej bazie stacjonuje 75 brytyjskich żołnierzy współpracujących z sojusznikami z Polski i USA. Książę William powiedział żołnierzom, że „wszyscy w domu całkowicie was wspierają”. Pochwalił „niesamowitą” broń obrony powietrznej pokazaną w bazie wojskowej.

Drugim przystankiem Williama była Warszawa. Tu doszło do spotkania z politykami, ale również z mieszkańcami punktu pobytowego dla uchodźców na Mokotowie w Warszawie. Szczególną uwagę poświęcił dzieciom. Pokazał, że ma do nich bardzo naturalne podejście. Sam jest przecież ojcem trójki dzieci. W ośrodku dał się nawet porwać zabawie i zagrał w tenisa stołowego. Z inną grupą robił wspólnie papierowe płatki śniegu. Przyglądał się także lekcjom języka polskiego.

Książę był pod wrażeniem też wolontariuszy. – To dzięki ich pracy 300 ukraińskich kobiet i dzieci, które przebywają obecnie w ośrodku, może znaleźć chwilę wytchnienia po doświadczeniach związanych z wojną – napisał na Twitterze.

W czwartek, 23 marca był kolejnym dniem wizyty w Polsce. William spędził go w Warszawie. Złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

„Ku pamięci wszystkich tych, którzy zginęli i w podziękowaniu wszystkim tym, którzy służyli i nadal służą na całym świecie” – napisał książę na Twitterze podpisując zdjęcie ze złożenia wieńca.

Potem było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Na koniec odwiedził warszawską Halę Koszyki, gdzie miał spotkał się z młodymi uchodźcami z Ukrainy. Po drodze doszło też do rozmów z przechodniami.

ksiaze william w rzeszowie 5
Książę William w Rzeszowie | Fot. www.royal.uk

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj