12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Matka zostawiła dzieci w rozgrzanym aucie! Zareagowali przechodnie

REKLAMA

Matka poszła na zakupy. W rozgrzanym aucie na parkingu przed sklepem zostawiła dwóch swoich małych synków. Na szczęście w porę tragedii zapobiegli przechodnie.

– W czwartek przed południem, dyżurny krośnieńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w pozostawionym na przysklepowym parkingu samochodzie, znajduje się dwójka dzieci. Z każdą kolejną minutą pojazd coraz bardziej się nagrzewał, co stanowiło realne zagrożenie dla zamkniętych w jego wnętrzu małych pasażerów – informuje aspirant sztabowy Paweł Buczyński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Na szczęście szybko zareagowali przechodnie. Otworzyli auto i wyciągnęli z fotelików 2-latka oraz jego 10-miesięcznego braciszka. Minęło jeszcze 15 minut zanim na miejscu pojawiła się 35-letnia matka. – Kobieta po powrocie na parking wszczęła awanturę wobec osób, które trzymały na rękach uwolnione z rozgrzanego samochodu dzieci – informuje policja.

Wkrótce na miejsce dojechał patrol policji oraz załoga pogotowia. Na szczęście, badanie lekarskie nie wykazało zaburzeń zdrowotnych, które mogłyby stanowić efekt nadmiernego przegrzania organizmu chłopców.

Policjanci sprawdzą m.in. jak długo dzieci pozostawały bez opieki oraz czy zachowanie 35-latki nie naraziło chłopców na niebezpieczeństwo utraty ich życia lub zdrowia. Zapewne sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Dzieci w rozgrzanym aucie: Śmierć z przegrzania w godzinę

Wystarczy godzina, by w upalny dzień dziecko zamknięte w samochodzie umarło. Ale już po kwadransie jego zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. Nawet jeśli auto stoi w cieniu.

Najszybciej nagrzewają się małe samochody miejskie. Niebezpieczne są także auta stojące w zacienionych miejscach. 

gorace auto
Infografika: zdrowie.pap.pl

Jak szybko dziecko ulegnie przegrzaniu?

W nagrzewającym się na słońcu samochodzie temperatura ciała dziecka rośnie bardzo szybko. Wystarczy 15 minut, by przekroczyła 37,5 stopnia, po pół godzinie maluch ma już gorączkę (czyli powyżej 38 stopni). Po 50 minutach jest to już więcej niż 39 stopni, zaś po godzinie prawie 40. W cieniu taka wartość pojawia się po mniej więcej dwóch godzinach. 

Warto pamiętać, że dzieci są bardziej wrażliwe na ekstremalne temperatury niż dorośli. Zdrowy 35-latek zaczyna tracić przytomność z gorąca, kiedy temperatura jego ciała osiąga około 42 stopni. Natomiast dla dziecka już 40 stopni wystarczy, by doznało udaru cieplnego. I nawet jeśli maluch przeżyje, bo został szybko i fachowo schłodzony, bardzo często doznaje uszkodzenia mózgu, co może skutkować zaburzeniami uwagi, nadpobudliwością, a nawet padaczką. 

Pamiętaj więc, że wystarczy 15 minut w zamkniętym samochodzie, by temperatura ciała twojego dziecka znacząco się podniosła, zaś po pół godzinie maluch będzie miał gorączkę. 

Źródło: zdrowie.pap.pl

Dziecko w upały w samochodzie. Co się z nim dzieje?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj