Żadna inna rodzina królewska nie wzbudza takiej uwagi. Światowym wydarzeniem stała się koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uroczystość ogłoszono koronacją stulecia. Odbyła się po raz pierwszy od 70 lat. Data 6 maja 2023 r. przejdzie do historii.
Po śmierci królowej Elżbiety (†96 l) we wrześniu 2022 r. jej syn Karol (74 l.) odziedziczył tron i stał się monarchą. Jednak akt koronacyjny odbył się dopiero teraz. Dla całego kraju to wielkie święto.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wydarzenie zwraca uwagę nie tylko Brytyjczyków, ale również całego świata. Miliony osób było świadkami koronacji – czy to na miejscu w Londynie w Anglii, czy przed ekranami.
Karol wypełnił swoją rolę doskonale. Przygotowywał się do niej od dziecka. Mimo całego zgiełku nie zdradzał żadnego zdenerwowania. Pełny relaks i skupienie. Tylko tuż po otrzymaniu na głowę korony, zamknął oczy na kilka sekund, tym okazując wzruszenie. To przecież najważniejsza chwila w jego życiu.
Przebieg uroczystości:
Wg. czasu polskiego:
Król i królowa opuszczają pałac Buckingham i udają się do Opactwa Westminsterskiego.

11:20
Para królewska wchodzi do opactwa przez wejście główne. Jedną z jego szat trzyma wnuk Karola, książę Jerzy. Książę William i księżna Kate wchodzą za nim do kościoła. Chór śpiewa hymn.
12:00
Przysięga Króla
Karol przysięga: „Ja, Karol, uroczyście i szczerze wyznaję przed Bogiem, świadczę i oświadczam, że jestem wiernym protestantem i że zgodnie z prawdziwym zamiarem dekretów zabezpieczających następstwo tronu podtrzymuję wspomniane dekrety następcy zgodnie z moją najlepszą wiedzą i przekonaniem”.
Karol klęka przed ołtarzem i mówi: „Boże miłosierdzia i miłosierdzia, którego Syn został posłany nie po to, aby Mu służono, ale aby służył, udziel łaski, abym w służbie Tobie znalazł doskonałą wolność i w tej wolności poznał Twoją prawdę”. Spraw, abym był błogosławieństwem dla wszystkich Twoich dzieci, każdego wyznania i wiary, abyśmy razem mogli odkryć drogi łagodności i ścieżki pokoju; przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen”
12:15
- Najświętszy moment koronacji. Chór śpiewa hymn. Arcybiskup Canterbury namaszcza króla świętym olejem. Karol jest teraz także królem w sensie religijnym. Podczas namaszczenia Karol jest osłonięty, pozbawiony szat, ubrany w zwykłą białą koszulę.
- Następnie Karol zasiada na tronie koronacyjnym. To najstarszy mebel w Anglii. Został wykonany w 1300 r. i był używany przez każdego władcę od 1626 r. Otrzymuje insygnia władzy.
12:55
Najważniejsza chwila – włożenie korony
Arcybiskup Canterbury nakłada koronę św. Edwarda na głowę Karola. Karol na chwilę zamyka oczy i trzyma je zamknięte przez kilka sekund.
W opactwie rozbrzmiewają fanfary trąbek. W całym królestwie wystrzeliwane są salwy armatnie, aby ogłosić ludowi: mamy nowego króla!
Koronacja to uroczystość, która odbywa się według wielowiekowej tradycji. Najważniejszym elementem jest oczywiście sama korona. Wykonaną ją dla Karola II w 1661 r. Zrobiono ją ze złota, srebra. Wysadzana jest rubinami, szmaragdami i diamentami. Ma 444 szafiry. Materialną wartość tego symbolu władzy królewskiej szacuje się na 40 mln euro!
13:00
Książę William, nowy następca tronu, klęka przed swoim ojcem, królem. Przysięga mu wierność i całuje go w policzek.
13:11
Koronę otrzymuje też Camilla
Po koronacji króla koronowana jest również jego żona Camilla. Otrzymuje „Koronę królowej Marii”, wysadzaną 2200 diamentami.

13:15
Para królewska opuszcza opactwo w złotej karcie i odbywa się parada 2,5-kilometrową trasą przez Londyn z powrotem do Pałacu Buckingham. Ta ulicach wiwatujący tłum.
14:00
Para królewska i rodzina pojawiają się na balkonie Pałacu Buckingham. Królewskie Siły Powietrzne przelatują w szyku nad członkami rodziny królewskiej i obecnymi widzami.

15:15
Koronacja odbywa się 6 maja, ale uroczystości będą trwały do 8 maja.
2300 świadków
Do Opactwa Westminsterskiego przybyło 2300 gości, którzy byli bezpośrednimi świadkami koronacji. Wśród nich przedstawiciele arystokracji i innych rodów królewski, czy czołowi politycy z 203 państw. Polskę reprezentował prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. USA – Pierwsza Dama – Jill Biden z wnuczką.
Nie zabrakło także celebrytów. Z zaproszenia skorzystali np. piosenkarz Nick Cave, a także gwiazda POP Katy Perry, która stała się bohaterką zabawnego momentu, kiedy miała problem ze znalezieniem swojego miejsca.
Harry nie załapał się na balkon
W centrum uwagi była oczywiście sama brytyjska rodzina królewska – zwłaszcza postać syna Karola – księcia Harrego (38 l.). Jego obecność wywoływała liczne spekulacje, bo w mediach przedstawiany jest obraz napiętych wzajemnych relacji, zwłaszcza po tzw. Megxicie trzy lata temu i licznych pretensjach.
Harry jednak nie zawiódł i pojawił się na koronacji ojca, ale bez swojej żony Meghan (41 l.), która została w Kalifornii w USA. To była dla niego szybka wizyta. Książę nie załapał się na wspólne rodzinne zdjęcie, a samą uroczystość koronacji obserwował z trzeciego rzędu. Zaraz po niej Harry odleciał do Ameryki, aby świętować 4 urodziny swojego synka Archiego.


Czas na zabawę
Koronacja to święto państwowe. W całym królestwie odbywać się będą koncerty i festyny. Rodzina królewska szykuje w niedzielę wielką ucztę i koncert Karola na zamku Windsor. Zaproszono wiele gwiazd, swoje występy potwierdzili m.in.: Take That, Katy Perry i Lionel Richie…
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: