13.3 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Smuteczek😞 Kręcony na Podkarpaciu film Io bez Oscara

Gala rozpoczęła się 12 marca o godz. 23 czasu polskiego i po kilku godzinach było wszystko jasne. Polski film nie dostał Oscara. Przegrał z niemiecką produkcją. Za film Io (ang. Eo) w reżyserii Jerzego Skolimowskiego trzymaliśmy kciuki na Podkarpaciu, bo właśnie tu – w okolicach Rymanowa – powstawały do niego zdjęcia. Hollywood i tak zobaczyło nasze strony.

REKLAMA

Pocieszające: Film Io Jerzego Skolimowskiego został zauważony w Hollywood i doceniony. Już sama nominacja była wielkim wyróżnieniem. Obraz polskiego reżysera walczył o Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Jego rywalami byli:

★ „Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy) – (WYGRANA)

★ „Argentyna, 1985” (Argentyna)

★ „Blisko” (Belgia)

★ „Cicha dziewczyna” (Irlandia)

W tym roku przypadła 95. gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej. Odbyła się w Dolby Theatre w Los Angeles. Niestety, podczas tej uroczystości nie usłyszeliśmy wyczekiwanej zapowiedź: …And the winner is…(a zwycięzcą jest) – Io!

CZYTAJ TEŻ:  Karol nie spełni życzenia mamy?

Jerzy Skolimowski był od początku sceptyczny. Nie spodziewał się, że wygra. Czy sam trochę zapeszył?

Film jest szczególny, nie tylko dlatego, że to najnowsze jego dzieło. – Jest inny od wszystkich, jakie zdarzyło mi się zrobić. Różni się tym, że to jest film zrobiony z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę, w obronę praw zwierząt – zaznaczał w wywiadach.

Obraz zdobył w ubiegłym roku Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes.

O czym jest film Io?

Najnowszy film Skolimowskiego został opatrzony tytułem, który naśladuje dźwięk wydawany przez osiołka. To właśnie osiołek stał się głównym bohaterem historii, która zaczyna się w objazdowym cyrku. Poczciwy klapouszek występuje z artystką, która się nim troskliwie opiekuje. Ale po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt Io zmienia właściciela i zaczyna się jego wędrówka. Na swojej drodze spotyka dobrych i złych ludzi. Historia kończy się we Włoszech, niestety dla zwierzaka bez happy endu.

CZYTAJ TEŻ:  Straszna śmierć gospodarza
Zdjęcia na Podkarpaciu

Film jest barwną i poetycką opowieścią. Dużą rolę odgrywają w nim plenery. Te w Polsce powstawały na Mazurach i na Podkarpaciu. W naszym regionie zdjęcia kręcono w okolicach Rymanowa, w Rudawce Rymanowskiej, Stępnie, Bukowsku i Nowotańcu. Autorem scenografii był pochodzący z Rzeszowa Mirosław Koncewicz. Produkcja otrzymała dofinansowanie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Wśród polskiej obsady filmu znaleźli się: Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Organek.

– Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa — mówił Jerzy Skolimowski, odbierając Nagrodę Jury festiwalu Cannes.

Kto wygrał Oscary?

Gwiazdą gali wręczenia Oscarów był film „Wszystko wszędzie naraz” Daniela Scheinerta i Daniela Kwana. Zdobył aż siedem statuetek, w tym najważniejszą – dla najlepszego filmu.

CZYTAJ TEŻ:  Tragiczny pożar w bloku. Odnaleziono ciało 38-latka

Inni wygrani?

Michelle Yeoh – najlepsza aktorka

Brndan Fraser (Wieloryb) – najlepszy aktor.

Zobacz też:

Eo

Io Skolimowski

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13.3 ° C
14.4 °
12 °
62 %
4.1kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
15 °
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
-0 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu